19. říj, 2017

JIŽNÍ AMERIKA: VENEZUELA: REGIONÁLNÍ VOLBY

Před pár dny se po mnohaletých odkladech opětovně konaly venezuelské regionální volby. V těch venezuelský národ volí místní guvernéry jako představitele států Venezuely, která je federací. Jde o 22 guvernérů. Tyto volby se odehrávají půlroku před konáním očekávaných venezuelských presidentských voleb a pár měsíců po nejvyhrocenější krizi v historii Venezuely.

Volby skončily vítězstvím nepopulární a diletantské vlády. Stalo se tak poté, co prakticky všechny průzkumy předpovídali drtivé vítězství opozice. Nakonec, ale výsledky byly dramaticky jiné. Vláda získala 51% a 17 guvernérů, zatímco opozice 45% a 5 guvernérů. Posílila o tři guvernéry, nicméně stalo se tak na základě voleb, kdy volební místnosti v opozičních oblastech byli uzavírány, provládní milice fyzicky napadali voliče a vypalovali Molotovovými koktejly volební centra. Navíc docházelo k výpadkům elektřiny a nepoužíval se, oproti předchozím volbám, „inkoust“ – značkování, které prokazovalo, že máte odvoleno, takže vládní stoupenci volili vícekrát.

Země je tak opět o krok blíže k nefalšované diktatuře státního kapitalismu pod rudými prapory socialistické strany. Opoziční guvernéři se již dali slyšet, že nebudou podléhat rozhodování nelegitimního Národního ústavodárného shromáždění, které bylo svoláno po zfalšovaných volbách s extrémně nízkou účastí v létě 2017.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 19.10.2017