27. říj, 2017

JIŽNÍ EVROPA: ŠPANĚLSKO: KATALÁNSKO VYHLÁSILO NEZÁVISLOST!

Vznikla Katalánská republika

V reakci na pokračující zastrašování, výhružky, tvrdohlavost a represe ze strany Madridu, katalánský parlament vyhlásil nezávislost na Španělsku. Pro definitivní vyhlášení nezávislosti hlasovalo 70 ze 135 poslanců. Zbytek na protest odešel.

Již před několika dny vyhlásil jednostrannou deklaraci nezávislosti, jejíž platnost byla v dobré vůli ze strany katalánské vlády pozastavena, aby mohlo dojít k vyjednávání a smířlivým krokům s vládou v Madridu. Madrid na to reagoval tím, že dnes prostřednictvím Senátu aktivoval článek 155 Ústavy, který ukončuje autonomii Katalánska. Tímto krokem mají přejít veškeré instituce v Katalánsku pod kontrolu centrální vlády. Vrchní španělský prokurátor obvinil představitele Katalánska z povstání a hrozí jim 25 let vězení. Katalánští separatisté naproti tomu vyzývají zaměstnance veřejných institucí k tomu, aby ignorovali rozhodnutí centrální vlády a pracovali ve prospěch nově vzniklé Katalánské republiky.

Eurosvaz se již dal slyšet, že sice upřednostňuje dialog před represemi, ale že nadále neuznává právo národů na sebeurčení a Madrid uznává za vládce nad Katalánskem. Dnes večer rozhodl krizový štáb vlády v Madridu s premierem Rajoyem, že rozpouští katalánský parlament a odvolává jeho vládu. Následovat bude rozpoutání brutálních represí vůči svobodné Katalánské republice. Německo, Itálie, Francie a Velká Británie, už prohlásili, že neuznávají jednostranné vyhlášení Katalánské nezávislosti. Je zajímavé, že jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova na bývalé Jugoslávii (Srbsku), uznali okamžitě. Když dva dělají totéž, není to totéž.
  
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 27.10.2017