21. lis, 2017

SVĚT: AUTONOMNÍ ZBRANĚ

Autonomní zbraně – humanizace války.

Před pár dny jsme mohli vidět spot OSN, který si nechala vytvořit skupina pseudohumanistických rádoby-expertů, kteří varují před tzv. autonomními zbraněmi (roboty, drony apod.). Tvrdí, že jsou ohrožením lidstva (jakoby jiné zbraně nebyly?!). Spot znázorňoval fiktivní útok dronů na americký Senát, a aby to bylo patřičně citově zabarvené, tak pozabíjení studentů, v jakési vysoké škole. Tenhle postoj je typický luddismus, strach z nových technologií a je nabíledni, že tento luddismus propagují vědci a vizionáři, kteří nejspíše čerpají z optimismu, spíše, než z realismu.

A co je ten realismus? A proč nezakázat autonomní zbraně, ale naopak je podpořit?

První argument alarmistů je, že bude snazší zabíjet lidi, že pro člověka nebude takový problém zabít pomocí autonomní zbraně jiného člověka. To je falešný argument, který se neopírá o zvířecí podstatu lidské rasy. Člověk člověka zabijí, co lidstvo lidstvem je, a stejně tak naši živočišní příbuzní se tak chovají. Může to znít hrozivě a cynicky, ale pro člověka je přirozenějším aktem jiného člověka zabít, než například chodit do obchodu. Obchod je civilizační věc, zabíjení je přirozený instinkt. Nacisté neměli autonomní zbraně a zabili během Druhé světové války 60 miliónů lidí. Neměli autonomní plynové komory, autonomní mučírny, autonomní popraviště a Sovětský svaz tuplem. V SSSR se vůbec nezabíjelo průmyslově jako v Německu, ale přes jednotlivé popravčí, a jen málo z nich se z toho zhroutilo, přestože vlastnoručně popravili třeba stovky a tisíce lidí (např. Blochin). Rwandská genocida. Mačeta je, asi poslední zbraň, kterou bychom považovaly za autonomní, a přesto s ní hutuské milice povraždili milión Tutsiů.

Druhý technopesimistický argument je že by jednoho dne mohla umělá inteligence ovládnout lidstvo, nebo nad námi zvítězit. To se může stát, ale pokud bychom takto jednali, u kteréhokoliv vynálezu, který nad námi může zvítězit (oheň, knihtisk, střelný prach…), tak bychom dneska byli v době kamenné, nebo vyhynulým druhem.

Nepopíráme, že autonomní zbraně si vyžadují nevinné oběti. Hodně takových se stalo v Jemenu, Afghánistánu a Pákistánu, ale to samé platí, pokud vezmete stíhačku a rozbombardujete svatební hostinu, jak se to podařilo Saúdským Arabům právě v Jemenu, aniž by k tomu potřebovali autonomní zbraně.

Naopak, pokud něco autonomní zbraně mohou, tak je to omezit ztráty na lidských životech a vyrovnat nepoměr sil, který je mezi malými státy a velmocemi. Zaprvé, místo vojáků začnou být nasazovány autonomní zbraně. Drony, které budou ničit nepřátelské vojenské základny, sklady a infrastrukturu a robotizované zbraně, které budou zajišťovat dobyté oblasti. Zadruhé, válka tak dostane primárně ekonomický ráz, kdy poražen bude ten stát, který nebude schopen vyrobit a provozovat dostatek autonomních zbraní a jeho území bude zabráno jinými autonomními zbraněmi. Zatřetí, robotizované a autonomní zbraně nebudou moci znásilňovat ženy a děti. Budou moci být naprogramovány na vraždění civilistů, ale v takovém případě se vlády nebudou moci nikdy a nijak před nikým obhájit, že šlo o „selhání jednotlivců“. V takovém případě půjde vždy o selhání, či zločin daného státu, pokud nechá své roboty takto naprogramovat. Armády páchají za války zločiny z podnětu svých vůdců, ale i z podnětu a chování jednotlivců. To druhé by s nástupem autonomních zbraní vymizelo. Začtvrté, země jako ČR, Slovensko a další, které jsou malé, nebudou nikdy schopny sestavit masivní vojenské síly jako je tomu v případě Ruska, USA, Číny nebo Německa. Co mohou je vybudovat autonomní armádu, jejíž provoz a vznik zajistí lidem pracovní místa, která bude moci být nepřetržitě doplňována a nebude limitována lidskými zdroji, nýbrž pouze ekonomickými zdroji.

Pokud tedy chcete omezit válečné zločiny, pokud chcete, aby ve válkách umíralo méně mužů a žen, pokud chcete, aby malé státy měli větší šanci proti velkým státům, pokud se nenecháváte strhnout prvoplánovými pseudohumanistickými emocemi, pokud jste skuteční humanisté, podpoříte rozvoj autonomních zbraňových systémů, dronů, robotů a dalších.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 21.11.2017