3. pro, 2017

STŘEDNÍ AMERIKA: HONDURAS: VLÁDA PRAVICE

Honduraské volby – záchrana před venezuelskou tragédií.

S odstupem Vás informujeme o nedávno proběhlých parlamentních a presidentských volbách v Hondurasu. Volbách, jejichž výsledek pokud nebude zmanipulován levičáky a havlisty, zachránil Honduras před venezuelskou cestou. Nejprve krátce k historii, abyste pochopili, proč informujeme o této středoamerické pidizemičce.

Honduras je stát, kde dlouhou dobu se střídala u moci vláda dvou stran – Liberální strany a Národní strany. Liberální strana byla liberálně pravicová, zatímco Národní strana je konzervativní a vlastenecká. V roce 2005 došlo k prudkému obratu v Liberální straně. Ta začala pod vedením Manuela Zelaya rudnout a blížit se k cestě venezuelského socialismu. Další důkaz toho, jak je lehké sklouznout od liberální orientace k bolševické orientaci. Zelaya byl sociálním internacionalistou usilujícím o zotročení své země rudými baštami Venezuely a Kuby. To dokázal začleněním Hondurasu do bloku států ALBA, který představuje Venezuelu a její více méně loutkové státy, jejichž vlády jsou sponzorovány venezuelským režimem, který nemá dost jídla a zásob pro vlastní obyvatele. Zelaya navíc začal praktikovat politiku nepotismu a do čela státních podniků dosazoval své příbuzné. Proti nepotismu, přimykání země k Venezuele, zneužívání zákonů a zneužívání referend a vůle lidu, se postavila jak honduraská veřejnost, tak samotné politické strany.

Chávezův agent Zelaya byl nakonec svržen a neosocialistickým nepořádkům byl učiněn konec. Na jeho místo nastoupil pravicový liberál a prozatímní president Michelleti. Ve volbách 2009 pak rozvrácená Liberální strana propadla a zvítězili národní konzervativci z Národní strany vedení Porfirio Lobo Sosou. Ten musel bránit pořádky v zemi proti Národní lidové frontě odporu, Zelayovým stoupencům financovaným kubánským a venezuelským režimem. Ve volbách 2013 opětovně zvítězili konzervativci, tentokrát vedení Juanem Hernandézem, který pod svou vládou vyvedl Honduras z nejhorší krize, nastartoval hospodářský růst na 3.7% a porazil rozdrobenou opozici Liberálů, zelayovského hnutí LIBRE a Antikorupční strany vedené Palestincem Salvadorem Nasrallou.

Nyní proběhly další volby. Juanu Hernandézovi se podařilo překonat odpor liberálního a lidskoprávního Nejvyššího soudu a s podporou své dominantní Národní strany prosadil možnost znovu kandidovat v presidentských volbách. Tentokrát se levicové hnutí LIBRE spojilo se socany ze Strany inovace a jednoty a dosadilo za společného kandidáta právě Nasrallu, kterého přetáhli na svou stranu. Přesto se Hernandézovi podařilo, těsně ale přece, porazit tuto rudou koalici.

Ještě pořád probíhá přepočítávání hlasů, ale radikální levici by se nemělo podařit volby zfalšovat, přestože mají podporu lidskoprávních organizací jako je Národní kulatý stůl pro lidská práva a podobně. Výsledky voleb jsou opravdu těsné. Národní strana získala 42,21%, zatímco levičáci 42,11%. Dělí je pouhých 3 tisíce hlasů. Za pár týdnů proběhne navíc druhé kolo chilských presidentských voleb, tak doufejme, že obě země se uchrání před zrudnutím a zahozením všech svých výdobytků.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 3.12.2017