26. úno, 2018

ALTRIGHT.CZ: Bojování minulých válek

Aktuální výročí „vítězného února“, a desítky úvah na toto téma, názorně ukazují, že nejlépe nám jde bojování minulých válek.
 
V těch desítkách analýz co kdo a kde udělal špatně, jsem ovšem nezahlédl ani jednu, která by se na věc podívala opravdu z nadhledu. Většina těch úvah začíná koncem 2. světové války, přitom tehdy už bylo vlastně rozhodnuto a hranice sfér vlivu nakresleny.
 
Problém je, že nejen dnes, ale i tehdy velmoci vesměs bojovaly minulé války. Sovětský svaz bojoval za práva dělníků na základě představ intelektuálů z 19. Století. A USA celou 2. světovou válku strategicky vedly v duchu ideálů Války za nezávislost z 18. století. Tvrdě vystupovaly proti britskému koloniálnímu systému a v jednáních Velké trojky americký president Roosevelt opakovaně vycházel vstříc Stalinovi a podrážel svého britského partnera. Hned v počátku jednání Stalinovi odsouhlasil západní hranici v intencích dohody Molotov-Ribbentrop. V Číně USA pomáhaly Maově komunistické armádě i přes to, že po celá dlouhá období Kuomingtang nesl hlavní tíhu boje s Japonskem v Číně. Podobně paradoxně právě USA vyzbrojily Ho-Či-Minův Viet Minh.
 
USA v Jaltě a v Postupimi kreslily půdorys studené války. Dnes pokračujeme v bojování studené války a tváříme se, že stamilionová migrační, převážně islámská vlna, která v nejbližších letech zasáhne Evropu a nejspíš i zbytek rozvinutého světa vlastně nepředstavuje žádný problém.
 
Autor: Alfonso Rionard, Praha, ČR, 26.2.2018