3. bře, 2019

ALTRIGHT.CZ: Jeden z miliardy – imám Tawhidi

Jako jeden z miliardy, tak by se dal označit s trochou nadsázky, australský imám iránského původu, Muhammad Tawhidi...

Už před delší dobou jsem o něm chtěl napsat článek, protože je to velice zajímavá a kontroverzní osobnost. Nyní k tomu posledním impulzem byla jeho návštěva v Osvětimi, kde se stal prvním šíitským imámem, který šel vzdát hold památce tří miliónů Židů zavražděných v Osvětimi. Již před ním tam v rámci jakéhosi státem organizovaného „mezináboženského“ dialogu byla dvojice sunnitských imámů z Galileje, ale on přišel z vlastní vůle a z vlastní iniciativy, plné v konzistenci s jeho názory na židovský národ a na Stát Izrael. Ale tím bych předbíhal.

Muhammad Tawhidi se narodil v iránském Qomu v roce 1982, nebo 1983. Přesné datum narození neuvádí. Ve 12 letech odešel s rodinou do Austrálie, kde studoval na Australské islámské koleji v Perthu. V roce 2009 obdržel bakalářský titul islámských studií na univerzitě al-Mustafa v Qomu, kde taky studoval islámský seminář. Působí od roku 2010 jako imám, kdy mu tato pozice byla předána Velkým ajatolláhem irácko-perského původu Sadiqem Hussainem Shirazim, dlouholetým kritikem iránského režimu a zastáncem oddělení moci náboženské a státní. Od roku 2015 je aktivně nezávislý na ostatních autoritách.

Tawhidi žije dlouhodobě v Austrálii, ve městě Adelaide, hlásí se k „dvanáctnické“ větvi šíitského islámu, nicméně cestuje po celém světě a pořádá řadu přednášek, kterými vyvolává zuřivost a vztek mezi většinou muslimských komunit.

Tawhidi je zastáncem reformace islámu, což je samo o sobě sporné a problematické, protože islám lze vykládat jen doslovně, jak stanovil už Mohammed, jinak to nelze být považováno za islám. Z toho důvodu aktivně vyzývá k zákazu islámských textů jako je Sahíh al-Bucharí, který je jedním ze základů islámského terorismu. V Austrálii aktivně vyzývá ke svolání Královské komise, která by prošetřila činnost wahhabistických a salafistických skupin, bojuje za omezení výstavby mešit, omezení halal prodeje a deportaci radikálních imámů. Varoval před faktem, že řada muslimských mužů si v Austrálii pořizuje více než jednu manželku, kritizuje zahalování mezi političkami a žádá jmenování žen do pozice imámů.

V otázce Izraele je jednoznačně na straně židovského národa. V rozhovoru z března 2017 prohlásil, že „Palestina (historický region) je židovská země“ a na svých facebookových stránkách uveřejnil fotografie a příspěvky z toho, jak izraelští vojáci pomáhají místním civilistům.

Kromě toho všeho se Tawhidi setkal i s Tommy Robinsonem, nebo europoslankyní za UKIP Janice Atkinson, vedl řadu diskusí a rozhovorů na youtube, včetně diskusí s bývalými muslimy. Veřejně vyjádřil podporu Paulině Hansonové, vůdkyni protiimigrační a národně konzervativní australské strany „Jeden národ“. Nedávno se vyslovil i proti protibělošské rasistické kampani organizované jednou nejmenovanou společností prodávající potřeby pro muže. Stěžoval si, že mu na videu této společnosti chybí muži mrzačící ženské genitálie, nutící ženy zahalovat, zabíjející ženy za odpadnutí od víry, nebo hromadná znásilnění, která se šíří Evropou. Pochopitelně, za tohle vše dostává pořádnou sodu.

Kromě toho se mu v roce 2018 podařilo prosadit registraci příslušníků Iránských revolučních gard jako teroristů, veřejně vystoupil před kanadskou vládou a senátem, aby varoval před hrozbami iránského režimu a podařilo se mu vytlačit džihádistickou literaturu, která byla distribuovaná v modlitebních místnostech melbournského letiště (ne, to není vtip).

Sluníčkáři řvou, že je „šíitský extrémista“, a že vede válku proti sunnitské muslimské komunitě v Austrálii. Sunnité a radikální šíité ho odsuzují jako odpadlíka a pravidelně mu posílají výhružky smrti. Šíitským extrémistou není, už jen pro svou činnost na podporu Izraele a proti šíření moci a vlivu iránského režimu.

Na druhou stranu, jakkoliv nehodlám snižovat jeho činnost, která chce neuvěřitelnou míru obětování a odvahy, o které by se leckterému „zapálenému“ aktivistovi mohlo jen zdát, faktem je, že pořád je imámem, a pořád se drží své ideologie, byť se jí snaží okleštit o nejhorší svinstva. Další věcí je, že je šíita. Není tedy úplně jasné, jak moc je jeho záměr a činnost směřována proti radikálnímu islámu, a jak moc jde o boj mezi šíitským a sunnitským islámem. Přesto lze o něm říci to, že je jedním z miliardy...

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 3.3.2019