17. čvn, 2020

ALTRIGHT.CZ: Mýty a legendy Michaely Pixové

Původně jsem na text sociální geografky, aktivistky, LGBTQ koordinátorky, ekoložky a vysokoškolské učitelky Michaely Pixové veřejněný na aktualne.cz s názvem „Mýty a legendy o Češích a uhlí“, reagovat nechtěl...


Nicméně nakonec jsem si řekl, že by takový text neměl zůstat bez odpovědi. Nicméně, je to spíše jen kratší reakce na jeden konkrétní bod tohoto textu.
 
Text je ideologickou masírkou pro podporu přechodu od uhlí k tzv. obnovitelným zdrojům energie. Kromě absurdních klimapanikářských výkřiků, že do roku 2100 bude v České republice polopoušť hraničící se Saharou, se dozvídáme odsudek vůči jaderné energii, což je jediný ekologický a efektivní zdroj energie jako náhrada za uhelné elektrárny. Jak říkám, ekolog, který je proti jaderné energii je jako levičák, který je proti minimální mzdě. Absurdní nonsense.
 
A to je hlavní problém tohoto prohlášení. Že je nutné odejít od uhlí, s tím se dá souhlasit. Že to podporuje veřejnost, s tím se taky dá souhlasit. Ale opravdu se nedá souhlasit s útokem na jadernou energii jako jediný rentabilní zdroj energie, dokud nedosáhneme vytvoření termonukleárních reaktorů, které jsou teprve ve vývoji. Obnovitelné zdroje byly, jsou a budou jen doplněk hlavních zdrojů energie, který navíc zase ztratí na důležitosti, až se posuneme ve vývoji jaderných elektráren dál.
 
Michaela Pixová ovšem ve svém textu napsala větu, která mi vyrazila dech. Citujeme: „Zatímco na obnovitelné zdroje bychom mohli čerpat dotace z EU, v případě jádra se nás vláda chystá dluhem upsat Rusku, jehož firmě Rosatom se chystá dostavbu Dukovan přihrát. O nukleární hrozbě a nukleárním odpadu nemluvě.“
 
Ptám se jednoduše: Zaprvé, co je dobrého na tom pobírat dotace? Zadruhé, co je špatného na tom dovolit Rosatomu, který se prokázal být nejvýhodnějším a nejúspěšnějším kontraktorem, dostavit Dukovany? To první kazí trh, uvolňuje cestu solárním baronům k nejhorším rozkrádačkám a činí nás opět závislými na EU, to druhé je jednorázová záležitost s dlouhodobými pozitivními aspekty, a je úplně jedno, zda jde o ruskou, americkou, korejskou, francouzskou či jinou firmu. Jde o to mít reálnou alternativu a tou obnovitelné zdroje nejsou.
 
A o které jaderné hrozbě je přesně řeč? Černobyl, pokud vím, byl součástí Sovětského svazu, který levičáci a levicový aktivisté opěvují. Jinak zemřelo díky jaderným elektrárnám určitě méně lidí, než díky uhelným elektrárnám, nebo kolik zvířat zemřelo díky obnovitelným zdrojům (zejména větrným elektrárnám).
 
Obnovitelné zdroje mohou doplňovat domky lidí na vesnicích, ale nemohou zásobovat průmysl, zemědělství a služby, a do doby kamenné se rozhodně vracet nebudeme.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 17.6.2020
 
Zdroj: