25. srp, 2020

ALTRIGHT.CZ: Lukašenko vs. liberální demokracie

Lukašenko se dnes potýká s demonstracemi, proti jeho osobě a proti průběhu a výsledkům voleb...

Je to trochu pochopitelné, protože být u moci tak dlouhou dobu a tvrdit že je člověk vždy zvolený jako na západě budí trochu pozornosti.

Zcela chápu Lukašenka, po rozpau SSSR se v postovětských zemích děl docela chaos a on se chopil vesla a udržel v zemi klid a relativní prosperitu. Pro připomínku Bělorusko má 3x větší životní úroveň jako například Ukrajina a jezdí tam za prací i lidé z Litvy, nebo Lotyšska či Estonska, zemí jenž jsou členy EU & NATO.

Ovšem za celou dobu své vlády, si vždy zařídil, aby vyhrál volby. To by asi nebyl takový problém krátokodobě. A schvalovat to nemůžeme, to  by bylo nedemokratické a fuj a měli by jsme paragraf na sobě. Přece je fajn mít LBGTQ pride, celé odvětví hospodářeství vlastněná zahraničím a cpát dětem do hlav, že bílá rasa je fuj. Jenže to je typický demokratický vývoj, 30 let od pádu komunismu ve střední a východní Evropě. 

Jenže k tomuhle naše kritika nesměřuje. Problém je, že Lukjašenko nenabídl a nazavedl alternativní politický systém. Teď je jedno jestli monarchie, aristokracie z bývalích předsedů JZD, republiku, kde můžou volit jen ti, co jsou členy strany a šli na vojnu. To je úplně jedno. Prostě něco jiného, jako je dnes současná západní liberální demokracie. A pak tento systém otevřeně proklamovat.

Měl na to dost času a jistě by to nebylo jednoduché, jekotu ze západu by bylo dost. Měl ovšem čas i prostředky. Platit pár filosofů, politologů a trocha opačných politických neziskovek není zase tak drahé. A postupné implementace je taky možná, neboli metoda krájení salámu, kterou mají tak rádi na západě...

Ovšem Lukašenko se na to vykašlal nebo neměl čas. Teď ho to půl dělání (liberální demokracie), nedělání (změny režimu na Běloruský model) dostihlo. Což by mělo být varování všem vlastencům (Maďarsko, Polsko....) nedělejte to jen na půl...vždy se to nakonec vymstí...

Autor: Kerberos, Praha, ČR, 25.8.2020


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!