12. říj, 2017

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: 9 LET OD SMRTI HAIDERA - RAKOUSKO 3 DNY PŘED VOLBAMI

Před devíti lety, zemřel nedaleko Klagenfurtu v rakouských Korutanech jeden z nejvýraznějších rakouských vlastenců 90 let minulého století.
 
Jörg Haider, dovedl stranu Svobodných (FPÖ) do celonárodní vlády (1999 s Lidovci ÖVP), jeho kolegové ze strany se stali ministry, ale i starosty, náměstky a on sám byl několikanásobným hejtmanem "svých Korutan".  Zahynul při "autonehodě", týden po-té, co se jako "politická mrtvola", o které psali tehdy média, jak v Evropě tak v Rakousku, stal po volbách v roce 2008 jazýčkem na vahách s 11%. Média a průzkumy mu přisuzovali maximálně 2% (v Rakousku jsou ke vstupu do Národní rady potřeba 4%). Haider, ale už po několikáté všechny překvapil a byl v podstatě "vítězem" voleb, pak ale náhle zemřel. Jeho strana Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ) ovdověla. A jeho původní strana Svobodných začala pracovat na svém návratu, na možnosti atakovat vládní křesla. To se jí pod šéfem HC Strachem, který se u Haidera vyučil, již skoro podařilo. Po úspěšných zemských volbách, kdy se dostala do místních vlád, a komunálních volbách, přišli prezidentské, kdy se jejich kandidát Norbert Hofer stal favoritem voleb, a dostal se až do II. kola. Protahování voleb, manipulace s lístky a měnění pravidel v průběhu, kdy mohli volit i mladší lidé od určitého data, mu cestu do Hofburgu nakonec zavřelo, nicméně FPÖ to posílilo.
 
FPÖ dnes
 
Dlouho vedla průzkumy voleb, které se měli konat až za rok (v Rakousku má Národní rada funkční období na 5 let), jenže vládní Lidovci ucítili příležitost a dohodli se, se Sociální demokracií (SPÖ) na předčasných volbách. Socialisté jsou na tom obdobně, jako v Německu a v Česku a stíhá je skandál za skandálem, jejich neúspěch je bude stát hodně. Průzkumy teď vedou lidovci (ÖVP) se svým mladým šéfem Sebastianem Kurzem (takový rakouský Macron), který se sice tváří antisystémově, ale je to dítě establishmentu. Islám považuje za součást Rakouska a EU má za svoji pravou mámu. Nicméně, Kurz ví, že druhým ve volbách bude s největší pravděpodobností právě HC Strache se Svobodnými. Svobodní, měli v posledním pondělním průzkumu 27%, Lidovci 33% a Socialisté 23%. Následovali Zelení jen s 5% a liberálové z NEOS 6% a nový Liste Pilz (něco mezi zelenými-liberáli-neokomunisty) 5%. 
 
Sjednocení národovecké scény pod hlavičkou FPÖ
 
Svobodní, kteří jsou v boji se stranami systému všemožných barev (Socialisté, Lidovci, Zelení, Neos, Liste Pilz) osamocení. Udělali ovšem jednu důležitou věc, která se nepovedla v Česku. Pozvali na svoje kandidátky ostatní z jiných stran antiestablishmentu, tedy například z bývalé Haiderovi BZÖ, ze zkrachovalého, ale parlamentního Teamu Stronach, a dalších menších stran a spolků. Mají tedy nabito osobnostmi, které vědí, jak mají vystupovat v TV debatách, na náměstích a jak se prostě dělá kampaň a rozumí svému oboru, ve kterém pracují.
 
Možnosti Rakouské vlády po volbách
 
Po dlouhé době bude možné odmítnout velkou koalici Socialistů (SPÖ) & Lidovců (ÖVP) a bude možný návrat právě k "Haiderově vládě", tzv. Schwarz-Blaue koalici. Ta by mohla začít omezovat migraci, a být ostřejší vůči Bruselu a Berlínu, i když by ji vedl právě Sebastian Kurz, je to sice znouzectnost, ale pořád lepší, než právě velká koalice, nebo ještě hůře, obdoba Jamajka koalice (kterou chystá Merkel v Německu), také v Rakousku, kde by byli Lidovci - Liberálové - Zelení. Jenže Rakouští lidovci, by spojení se Zelenými a liberálním Neosem, nemuseli v příštích volbách přežít. 
 
9 let po smrti Haidera, by se tak jeho myšlenky vrátili do vládních křesel, a je jasné, že další "autonehody", již není možné mediálně sklidit pod koberec, takže uvidíme, jak se rozhodne už tuto neděli rakouský volič. Je to na něm.
 

Autor: TGM, Praha, ČR 12.10.2017

Zdroj: