16. říj, 2017

STŘEDNÍ EVROPA: VOLBY: RAKOUSKO & NĚMECKÉ DOLNÍ SASKO

Rakouské volby – obroda národní pravice

Dlouho očekávané předčasné parlamentní volby, které byly následkem zhroucení koaliční spolupráce Lidové strany a Sociální demokracie se uskutečnily v Rakousku. Tyto volby přinesly řadu překvapení, včetně dalšího žalostného selhání předvolebních průzkumů. Přinášejí ale i velké změny.

Po vítězství zeleného presidentského kandidáta je nynější vítězství Lidovců, kteří se pod mladičkým ministrem zahraničí Kurzem posunuli v otázce imigrace chtě nechtě doprava, a stejně tak dramatický růst hlasů Strany svobodných jedním z těch překvapení. Pro Socialisty dopadly volby katastrofou. Strana skončila na třetím místě, a i když neměla rekordně nejhorší počet hlasů v %, její umístění na třetím místě představuje nejhorší pozici od konce Druhé světové války. Krom posílení Svobodných je pro Rakousko výbornou zprávou i drtivá porážka Zelených, kteří úplně vypadli z parlamentu, a to navzdory faktu, že v minulých volbách měli historicky nejlepší výsledek. Nyní mají historicky nejhorší. Na čtvrtém místě se umístili prozápadní liberálové z NEOS a na pátém místě zelený odpadlík Pilz, který sebral Zeleným množství hlasů. Zelení se do parlamentu nedostali poprvé po 31 letech a taky poprvé od doby, co v parlamentu seděli. My Češi musíme následovat jejich příkladu a v nadcházejících volbách nepustit do parlamentu ani Zelené, ani Piráty a ani Lidovce!

K číslům. Lidovci získali 31,4% hlasů a tím 61 křesel ze 183. Svobodní mají 27,4% hlasů a 53 křesel. Socani jsou na třetím místě s 26,7% hlasů a 52 křesly. NEOS mají 5% a 9 křesel a Pilz 4,1% a 8 křesel (v Rakousku je hranice pro vstup do parlamentu 4%). Dalších přes 48 tisíc hlasů padlo ostatním euroskeptickým a národním stranám.

Svobodní z FPO tradičně drtivě zvítězili v Korutansku, kde dodnes jsou velice populární díky osobě Jorga Haidera. Za povšimnutí taky stojí fakt, že k rapidnímu nárůstu preferencí Strany svobodných došlo i ve vídeňských čtvrtích sužovaných přistěhovalectvím, což vyvrací argument sluníčkářů, že lidé tam jsou už zvyklí na přistěhovalce, a že přistěhovalci jsou dobře integrovaní.

Celé tyto volby se nesly v duchu otázek imigrace, azylové a sociální politiky, které jsou spolu provázané a řady dalších problémů sužujících rakouskou společnost. Christian Kurz byl donucen nasadit ostrý pravicový kurz v Lidové straně, jinak by zvítězila Strana svobodných. Nyní i díky tlaku, který budou Svobodní vyvíjet, bude nucen vytvořit v Rakousku silnou pravicovou vládu, kterou nezažilo od dob Jorga Haidera.

Pro havlisty, pravdoláskaře a eurohujery už je to strašlivá zpráva. Pláčou a naříkají, že dokonce i Rakušané jsou oškliví xenofobové, rasisté a fašisté. Novinářské politicky korektní kádry asi, ještě pořád pláčou do polštáře. No nic. Stále zbývá sečíst korespondenční hlasy, ale s největší pravděpodobností by měla vzniknout koalice Lidovců a Svobodných. Stále jsem velice skeptický k možnosti zachránit Rakousko před islamizací, ale i zázraky se občas dějí.

Příběh dvou Sasek

Bylo, nebylo, za devatero horami leželo jedno Sasko a za devatero řekami leželo Dolní Skasko. To první Sasko bylo rodištěm německého národa a státu, dalo Německu dynastii velkých králů a je to země hrdého a suverénního lidu, který se rozhodl vydat vlastní cestou. To druhé, Dolní Sasko, je mnohem dál, nedalo Německu nic významného a dnes je obýváno především poddaným lidem, který se rozhodl jít, ještě hlouběji do svého poddanství.

Je to pohádka o dvou podobně nazývaných zemích a dvou volbách. Zatímco v zářijových volbách dosáhl saský lid v Sasku velkého vítězství a v jediné spolkové zemi jeho Alternativa porazila zavedené vládnoucí elity, v tom druhém Sasku, v tom Dolním Sasku, nyní proběhly zemské volby. Zde se však lid rozhodl zůstat v poddanství a útisku.

Ve volbách zvítězili socani s 37% hlasů. Na druhém místě křesťanští demokraté s 33%. Třetí místo obsadili Zelení s 8,7%, a i když ztratili třetinu mandátů, je to pořád o dvě třetiny méně, než měli správně ztratit. Čtvrté místo mají Svobodní liberálové s 7,5% hlasů a teprve na pátém a šestém místě se umístili euroskeptické strany, AfD s 6,2% a Die Linke s 4,6%. Druhá zmíněná však nezískala žádné křeslo, zatímco AfD jen 9 křesel.

Tyto volby dobře ilustrují rozdílnost mentalit a historie dvou téměř totožně nazývaných zemí nacházejících se v jednom soustátí a vzdálených od sebe pouhých 100 km. Budiž to pro nás varováním, s kterým Saskem se dá do budoucnosti počítat, a které je odsouzeno k poddanství Evropské unii a invazi cizích armád.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 16.10.2017