31. říj, 2017

STŘEDNÍ EVROPA: NĚMECKO: KOALICE JAMAJKA

Barvy vlajky Jamajky, jsou přezdívkou pro koalici, kterou se snaží složit kancléřka Angela Merkel, která vyhrála v září Německé volby do Bundestagu. CDU/CSU & Liberálové FDP & Zelení, však mají několik zásadních problémů a rozporů. Do vánoc zjevně hotovo nebude...
 
Začněme odbočkou do Rakouska
V Rakousku byly volby o 14 dní později, než v Německu. Vyhráli je lidovci (ÖVP) předsedy Sebastiana Kurze. Ten začal jednat o vládě s HC Strache, předsedou Svobodných (FPÖ), už proběhla dvě kola jednání a vše jde v podstatě dobře. Rakousko tedy bude mít zjevně vládu "do vánoc", a oba dva předsedové na to kladou velký důraz, aby mohli Rakušané oslavit svátky vánoční v klidu (což je signál přihlášení se ke křesťanským svátkům). Spory o imigraci, islám a EU jsou mezi stranami také, ale politika je uměním kompromisu. Otázkou je, jestli "zelený" prezident Van der Bellen, nakonec tuto vládu jmenuje, kde by byl zjevně HC Strache vícekancléřem, ale asi mu nic jiného nezbude, takže Rakušané budou mít černo-modrou vládu, která nebude vítačská jako vláda před tím, a vůči EU zaujme tzv. kritický, ale konstruktivní postoj (to ukáže až čas).
 
CDU/CSU - Liberálové - Zelení (393 mandátů z 709)
Začali jednat o vzniku koalice. Liberálové jsou v podstatě svolní ke všemu, nicméně Zelení pod vedením turka Cema Özdemira (spolu s předsedkyní Simone Peter) si kladou velké požadavky (na to, že skončili ve volbách jako poslední mezi těmi, kdo se do Bundestagu dostali). Kámenem úrazu je samozřejmě ilegální imigrace, islám a směřování EU. Zelení by islamizovali ještě více než Merkelová v posledních dvou letech, jenže to se nelíbí bavorské CSU. Ne proto, že by ve finále měla něco proti islámu, ale proto, že by je mohla v Bavorsku postupně nahradit antiislámská a euroskeptická AfD.
 
Problémem koalice Jamajka? Paradoxně její nečlen AfD
Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer ví, že příští rok na jaře, se konají v Bavorsku zemské volby, a že už u voleb do Bundestagu se ukázalo, že CSU ztrácí hlasy a jejich voliče přebírá bavorská sekce AfD (tu vede poslanec Bundestagu Petr Bystroň). AfD převzala tradiční voliče, i původní agendu CSU o "nezávislosti" na Berlíně, nechce Islám a kritizuje jak Berlín, tak Brusel. Návrh na to, že Německo bude příjimat jen 200 tisíc imigrantů ročně, si domluvil právě Seehofer, jenže Zelení jsou proti. Ti nechtějí žádný strop, a chtějí prostě islamizovat. A nejde jen o uprchlíky. CSU volí tradiční křesťané, kteří Zelené považují za šílence, s jejich LGBTQ lobby, a podporou menšin na úkor původních Němců. CSU volí celé rodiny, od prvovoličů až po bavorské důchodce, a těm koalice se Zelenými přijde jako nápad z hororových filmů. Seehofer tak tedy bude mít co dělat, aby to "svým" voličům vysvětlil, jinak mu utečou k bavorské sekci AfD.
 
CDU/CSU & SPD pokračující? (399 mandátů z 709)
Není to nakonec vyloučené. Stačilo by, aby se SPD zbavila Martina Schulze, a mohla v klidu nominovat svoje ministry do vlády. Ostatně, na velkou černo-modro-rudou koalici jsou Němci zvyklí, rozhodně víc než na Jamajku. A tato staronová koalice by měla většinu 399 mandátů z 709. Nicméně to by dlouhodobě nahrávalo AfD, a zvyšoval by se jí volební potenciál, od čím dál více nespokojených Němců. Merkelová je, ale známá svým uměním, vše si takříkajíc "vysedět", otázkou je, jestli to zabere i tentokrát...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 31.10.2017