8. lis, 2017

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: ČERNO - MODRÁ KOALICE SE FORMUJE

Formuje se vláda

Uplynulo už pár týdnů od parlamentních voleb v Rakousku a je s největší pravděpodobností jisté, že v nové vládě zasedne i Svobodná strana Rakouska. Nejen kvůli odporu lidovců vůči socanům, ale především díky velice úspěšným povolebním jednáním mezi budoucími koaličními partnery, které reprezentuje lidovec Sebastian Kurz a svobodný Heinz-Christian Strache.

Socani jsou z kola ven a do vlády se bude vracet Svobodná strana Rakouska, která už v povolebních jednáních dosáhla řady úspěchů a výsledků, protože její efektivní vedení dokáže naplno využít své pozice a to k všeobecné zlosti sluníčkářů. Lidovci a Svobodní se úspěšně shodli na zavedení rozpočtové zodpovědnosti, snížení zbytečných výdajů a zejména snížení sociálních dávek migrantům. Předáci Svobodných, přesně ve shodě i s našimi cíli, deklarují, že v rámci E vropské unie budou prosazovat, co nejsilnější princip subsidiarity, tedy aby nejvíce pravomocí bylo drženo u nejnižších celků. Zároveň nově formovaná vláda deklaruje, že nadcházející rakouské předsednictví EU, které začne příští léto, bude aktivní a bude prosazovat právě tento princip.

Kurz už musí ustupovat, a přestože se deklaruje za proevropského, dal se slyšet, že EU se musí soustředit hlavně na vnitřní trh a na ochranu vnějších hranic, přesně tak jak si to přeje Strache a Svobodní. Obě strany se nadále ve shodě se svými předvolebními sliby zavazují nezavádět dědičnou daň a nové daně z majetku, snížit daně nejchudším a snížit výdaje na imigranty, jejichž počet v Rakousku už dosáhl 1% obyvatel a je neudržitelný pro tamější sociální systém. Cílem je snížit deficit pod 0,5% HDP ze současných 1,1% k jehož zvýšení přispěla i migrace. Zároveň chtějí zpřísnit dávky pro občany jiných zemí EU a zavést pětiletou kvalifikační dobu pro získání trvalého pobytu.

Pokud se tohle vše podaří, bude to velký úspěch pro Rakousko a nepatrné světélko na konci dlouhého a černého tunelu. Možná se zachrání.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 8.11.2017