22. lis, 2017

SEVERNÍ EVROPA: DÁNSKO: KOMUNÁLNÍ & KRAJSKÉ VOLBY VYHRÁLA SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE

Včera proběhly v Dánsku volby - krajské & komunální. Vyhrála je sociální demokracie a porazila tak vládní stranu Venstre, která skončila druhá. Sociální demokraté ale změnili směr, od eurohujerských pozic na eurokritické a nemají problém se zákazem "politického islámu" v podobě omezení jeho veřejné propagace...

Volby komunální & krajské

Včerejší den přepsal politickou mapu malého 6 milionového dánského království. Nešlo sice o volby do parlamentu zvaného Folketing, nicméně i tak byly tyto volby důležité, protože ukázaly na jednu věc a tím bylo téma Islámu, EU, a bezpečnosti. A také kdo si s tématem nejvíce poradil. Paradoxně to byli sociální demokraté a vládní strany neuspěly. Ty tvoří liberálové Venstre, Konzervativci a Liberální aliance. Ti skončili druzí, třetí a devátí. Čtvrtí jsou protiimigrační dánští Lidovci. Následovaly menší strany různých směrů, od ultralevice, zelených, po novou stranu Nová buržoazie, která je tvrdě antiimigrační, antiislámská a euroskeptická. Ta získala také zastoupení v městských a obecních radách. Nejvýraznější postavou je Mette Thiesen, která byla zvolena radní za město Hillerød. Dnes se začaly skládat koalice v obcích, městech a krajích. 

Sociální demokracie a změna směru z eurohujerského na eurokritický

Poté, co roku 2015 prohrála volby premiérka Helle Thorning-Schmidt, ji v čele sociální demokracie vystřídala její někdejší pravá ruka Mette Frederiksen, která byla v její vládě jako ministryně práce a posléze i spravedlnosti. Zdálo se, že socdem Dánska půjde stejným eurohujerským směrem. Frederiksenová, ale začala kritizovat postup EU při imigrační krizi a i za další utahování a centralistické vedení. Nebála se kritizovat německou kancléřku Angelu Merkelovou, což Dánové zvláště kvitují, protože oceňují, když si malý stát troufne na svého velkého souseda (o tom Češi něco vědí). A když přišel na přetřes problém s islámem, rozhodla se, že její strana v dánském parlamentě Folketing podpoří zákon o zákazu "politického islámu a jeho propagace", za což je považováno nošení burek a nikábů. Zákon ještě není schválen, ale už teď  je jasné, že projde v podobě zákazu maskování se. Ten podpoří i menšinová vláda liberálů & konzervativců, i když byla před tím proti. Frederiksenová se nebála jít ještě dál, když za svoje předvolební slogany si zvolila věty jako: "Nejlepší Dánský vynález je Dánsko!" Dalo by se tedy říct, že posunula sociální demokraty do role národních socialistů a zjevně se jí to vyplatilo, protože vyhrála jak volby komunální, tak krajské. Kdyby teď vyvolala předčasné volby a Folketing by vyslovil menšinové vládě nedůvěru, zjevně by je vyhrála. Jestli její posun z eurohujerských pozic na eurokritické a částečně antiislámské jsou jen hra, příště jí to volič spočítá, nicméně pokud tuto agendu myslí vážně, pak má v zemi, kde je zažitý "sociální stát", velké šance. I sociální stát má totiž své limity, bylo to vidět naposledy letos v létě, kdy se rozpoutala v dánských městech válka gangů složených z ilegálních imigrantů hlavně z arabských & afrických zemí a Bosny. Je jich čím dál víc a kriminální živly, které jsou přímo napojené na islámské komunity, zásadně mění bezpečnostní poměry. Dánové jsou stejní jako ostatní Evropané, požadují hlavně bezpečnost!

Vezme si ČSSD z dánských Social Demokraterne příklad?

Pokud by se čeští socialisté vydali směrem podobným, na restart šanci mají. Pokud ne, příště je ještě více vymaže SPD, která převzala část jejich voličů. Ovšem musí se napřed zbavit pravdoláskové klaky (v podobě islámofilů jako je Hamáček, Sobotka, Dolínek, Tominová - Marksová apod...), která má i přes velmi špatný výsledek stále ambice řídit dění v ČSSD.

Efekt pádu Merkelové

Pád Merkelové a jejího mocenského aparátu, se tak začíná jasněji projevovat. Malé Dánsko, které s Německem sousedí o tom ví svoje. Snad se to projeví co nejříve i u nás. 

Autor: TGM, Praha, ČR, 22.11.2017

zdroj: