3. pro, 2017

ZÁPADNÍ EVROPA: FRANCIE: MACRON - TRAGÉD V ELYSEJSKÉM PALÁCI

Emmanuel Macron byl před půlrokem zvolen francouzským presidentem a hned poté navíc jeho hnutí totálně ovládlo francouzský parlament. Získal tak skvělé výchozí pozice k tomu, aby změnil Francii. Bohužel jí začal měnit k mnohem horšímu a na jeho preferencích se to už podepisuje.

Během půlroku stihl dosazovat přátele a příbuzné do vysokých funkcí, pokusil se pro manželku vytvořit oficiální úřad První dámy, sesadil schopného náčelníka generálního štábu a nahradil ho generálem, který bojoval po boku muslimů, nedokázal protlačit žádné kloudné ekonomické reformy a ty daňové reformy, které protlačil, nejvíce dopadají na nejchudší a střední vrstvu. Macron nedokáže chránit ani zájmy francouzských vinařů, zato velice dobře chrání zájmy frau Merkel, se kterou vytvořil tandem svazující středo-východoevropské státy EU. S tím souvisí i Macronův postoj ke smlouvě o volném obchodu s Kanadou, kdy Macron vyhlásil, že tato smlouva mezi Kanadou a Evropskou unií nemusí být potvrzována národními parlamenty, že jinak by to bylo podkopávání Evropské unie.

Tohle všechno už stihli francouzští voliči Macronovi spočítat. V září totiž proběhly senátní volby, ve kterých se Macronovo hnutí umístilo, až na čtvrtém místě za Republikány, Socialisty a Centristy. Macronova popularita prudce klesla a v současné době dosahuje, jen zhruba 30%. To je příležitost pro francouzskou Národní frontu, aby obměnila své staré vedení a do čela dosadila mladou, atraktivní, schopnou a talentovanou Marion Marechál-Le Pen, neteř Marine Le Pen a vnučka Jean-Marie Le Pen.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 3.12.2017