4. pro, 2017

JIŽNÍ EVROPA: ŠPANĚLSKO: KATALÁNSKO DNES

Španělská ústavní krize nadále pokračuje, stejně jako pokojné demonstrace a shromáždění za nezávislost Katalánska.

Španělsku se sice daří organizovat a financovat protidemonstrace a podporovat sluníčkové a ultralevicové kádry v obraně španělského sociálního státu proti odtržení svébytného Katalánska, ale to nic nemění na tom, že Katalánsko je svobodným národním státem. Katalánští separatističtí vůdci byli centrální vládou pozavíráni, nebo donuceni k exilu. Carles Puigdemont je v belgickém exilu, zatímco nacionalističtí aktivisté Jordi Sánchez a Jordi Cuixart jsou ve vězení, stejně jako katalánský ministr vnitra Joaquim Forn a Oriol Junquares, vůdce Republikánské levice Katalánska.

Celkem je ve vězení deset separatistických předáků a na pořadu dne jsou nadcházející předčasné regionální volby. Když centrální vláda v Madridu rozpustila katalánský parlament, byla přinucena přistoupit na předčasné volby a ty se budou konat už za tři týdny. Poslední průzkumy ukazují na opakování výsledků z předchozích voleb.

Separatistické strany by mohly získat 78 poslanců (minule získaly 83), zatímco unionistické strany 57 poslanců (minule 52). I tak budou mít radikální a umírnění separatisté pohodlnou většinu v 150členném regionálním parlamentu. Podstatné je, že v nynějších volbách je mnohem silnější radikální křídlo Republikánské levice Katalánska, zatímco umírněnější frakce oslabily. To by mohl být zajímavý bolehlav pro španělskou vládu. 

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 4.12.2017