19. led, 2018

ČESKO: 70 let česko-izraelského přátelství

Právě nyní, v polovině ledna 2018, to je 70 let od doby, kdy začalo česko-izraelské přátelství, které dodnes přetrvává. Přátelství, které vzešlo z podobné zkušenosti a bylo společně stvrzeno krví a bojem proti islámskému imperialismu.

Už od 30. let rozpoutávaly arabské úderky nepokoje a násilnosti proti židovskému obyvatelstvu, situaci, která začala vrcholit v roce 1947 plnohodnotnou občanskou válkou. A tato válka se změnila ve válku za nezávislost, když Stát Izrael na základě rezoluce a plánu rozdělení území podle OSN vyhlásil nezávislost, protože obratem byl napaden Ligou arabských států, zejména Egyptem, Zajordánskem, Sýrií, Irákem, Jemenem a Saúdskou Arábií za podpory Velké Británie, Armády svaté války a Arabské osvobozenecké armády.

Do Izraele vpadlo 15. května 1948 na 63 tisíc vojáků a důstojníků arabských armád, kteří bojovali proti 30 tisícům židovským vojákům. Nicméně to co souvisí s Českou republikou, začalo 14. ledna 1948, kdy ministr zahraničních věcí Československa Jan Masaryk, podepsal první kontrakt na dodávky zbraní pro Židovskou agenturu, která byla hlavním reprezentantem židovského národa a snah o obnovení Izraele. Šlo o 200 kulometů, 4,500 pušek a 50 miliónů nábojů. V dalších měsících objem dodaných zbraní a munice pro židovské obyvatelstvo a nově vzniklí Izrael výrazně zmohutněl. Nakonec bylo do Izraele odesláno skoro 42 tisíc pušek, revolverů, pistolí a kulometů, společně se 107 milióny nábojů. Kromě toho dorazila i letecká technika. 25 stíhačů Avia S-199 a 61 britských stíhačů Spitfire, které vlastnilo Československo.

Do Izraele odcestovala i letka pilotů a židovská dobrovolnická brigáda o síle 1,300 mužů a žen, českoslovenští vojenští poradci a na letištích a základnách u Hradce Králové, Prostějova a Českých Budějovic probíhal výcvik izraelských pilotů. Spojené státy americké i Velká Británie tehdy protestovali proti dodávkám zbraní a munice do Izraele, zatímco Britové dodávali zbraně a munici Arabům a poslali tam i své důstojníky. Za zmínku stojí krásná švejkovina, kterou československý stát tehdy předvedl. Arabové tehdy nakupovali zbraně a munici u nás taky, ale československá vláda přinutila arabské státy zaplatit předem a potom zbraně poslala Izraelcům. Izrael za tuto pomoc zaplatil celkem 12 miliónů dolarů. David Ben-Gurion, první premiér Státu Izraele, tehdy poznamenal: „České zbrojovky zachránily Stát Izrael, a bez těchto zbraní bychom nepřežili.“ Stát Izrael nakonec ve válce triumfálně zvítězil, ubránil se proti islámské imperialistické agresi a pouze ztratil část Jeruzaléma, kterou osvobodil během Šestidenní války v roce 1967, a která se stala opět židovským hlavním městem.

Spojenecká spolupráce mezi Státem Izrael a Československem vycházela ze společné zkušenosti teroru nacistů, stejně jako s touhy po obnovení státnosti, kterou naše národy, kdysi dávno ztratily. Mimochodem, celá řada arabských velitelů bojujících proti Izraeli byli za Druhé světové války nacističtí kolaboranti, včetně vrchního velitele Arabské osvobozenecké armády, nebo jeruzalémského muftího. Po stovky a v případě Izraele dokonce tisíce let, bylo našim národům upíráno právo na obnovení naší státnosti, která vycházela z přemyslovského odkazu v Čechách a z odkazu království Izraele krále Davida v Judeji. Nezapomínejme ani na odkaz Tomáše Garrigue Masaryka, sionisty, který navštěvoval židovská území v historické Palestině, a kde se dnes nachází kibuc Kfar Masaryk (Masarykova vesnice), který v posledních letech úspěšně roste a bohatne. Spojenectví a spolupráce mezi Českem a Izraelem byla přerušena komunistickým antisemitismem a podporou islámského a arabského terorismu ze strany SSSR a Východního bloku. Tento stav skončil v roce 1989, kdy padl Východní blok, a Česká republika obnovila přátelské vztahy se Státem Izrael.

Máloco se dá pochválit na české politické reprezentaci, ale to málo je fakt, že po celou dobu po roce 1993 zůstalo ČR věrným spojencem Státu Izraele, který je první obrannou linií v boji proti islámské agresi a expanzi. ČR dlouhá léta bojuje proti antisemitismu a šovinismu šířenému muslimskou menšinou, levicovými aktivisty, a některými proruskými weby, jakož i částí havlistů nespokojených se sionistickou politikou Donalda J. Trumpa a Miloše Zemana.

ČR pravidelně odsuzuje antisemitské a panislámské rezoluce OSN, jakož i faleštínskou propagandu. Izrael naproti tomu oceňuje spojenectví s Českem, nebojí se nás podporovat, investovat u nás a cenní si svého posledního evropského spojence.

Z toho důvodu vyzýváme vládu České republiky k završení procesu spojenectví a spolupráce se Státem Izrael tím, že přesune velvyslanectví České republiky z Tel Avivu do Jeruzaléma! 

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 19.1.2018