11. bře, 2018

EVROPA: Pokrytectví demokratů!

Pokrytectví demokratů! Původně jsem chtěl článek nazvat „pokrytectvím demokracie“, ale pak jsem pochopil, že je to spíše pokrytectví těch, kteří se nejvíce ohánějí demokracií, než samotného systému.

Narážím nyní na nepříjemných a šířící se jev opakování voleb a referend, dokud se lidi nerozhodnou správně, anebo když hrozí, že se rozhodnou špatně, tak rovnou zrušení voleb a referend. Impulsem k článku bylo chystané nerespektování výsledků nadcházejícího nizozemského referenda o rozšíření pravomocí zpravodajských služeb a bezpečnostních složek. Fakt, že vláda nehodlá respektovat výsledky konzultativního referenda je navíc doprovázen tím, že už nyní představitelé vládnoucí elity připravují zrušení zákona o referendech v Nizozemsku. A důvod? Lidé nevolili podle jejich představ.

Nizozemská Státní rada nyní připravuje zrušení zákona o přímé demokracii a referendech, protože Nizozemsko „mělo špatnou zkušenost“ z referenda o asociační dohodě mezi EU a Ukrajinou. Nizozemští voliči si tehdy moc dobře uvědomili, že Ukrajina je ekonomickou a politickou černou dírou Evropy, a že asociační dohoda EU a Ukrajiny povede k úpadku obou stran, proto více než 60% hlasujících odmítlo asociační dohodu, kterou následně nizozemská vláda schválila, navzdory tomu, že slíbila dodržení lidového rozhodnutí v referendu. Je neskutečnou arogancí současné moci, že nepříjemná rozhodnutí občanů označuje za „špatnou zkušenost“. Ale nejde jen o Nizozemsko.
 
V Británii po Brexitu se objevila vlna nátlakových organizací a skupin, které chtěly opakování referenda, protože lidé volili špatně, politicky neuvědoměle a nevzdělaně a na podruhé by to vyšlo a Británie by zůstala v unijním bordelu. Naštěstí se to nepodařilo prosadit. Lisabonská smlouva a Irsko. To samé. Irské referendum z roku 2008 zamítlo začlenění různých prvků Lisabonu do irské ústavy a o rok později, Evropská unie a její nohsledi předali lidem v bleděmodrém novou verzi, která už prošla. Nejspíše by referendum opakovali do té doby, dokud by lidé nezvolili správně. 
 
My říkáme, že jsme stoupenci přímé demokracie a referend, ale jsme upřímnými stoupenci, čímž myslíme, že pokud by v referendu prošlo, něco co se nám nelíbí, nebudeme volat po jeho opakování, ale budeme respektovat vůli lidu, jakkoliv s ní nebudeme třeba souhlasit. 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 11.3.2018