13. srp, 2019

SVĚT: Jaderná energie - 3.díl

Proč tenhle článek ?

A proč jsem se vlastně pustil do psaní tohoto článků ? 
Hned z několika důvodů. Zaprvé, ignorantství českých vlád posledních let. Celou řadu let oddalují české vlády modernizaci a rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. Je to odsouváno do pozadí.
 
Jaký je důvod ? 
Důvodem je výběrové řízení. Ne nějaká korupce, nebo čachry, ale politické a ekonomické důvody. Tři firmy se účastnily výběrového řízení. Francouzská Areva, která tam byla jen pro formu, aby se neřeklo, americký Westinghouse, který ovšem nabízel extrémně nevýhodné podmínky, jež by minimalizovaly ekonomicky pozitivní efekty rozšíření jaderné elektrárny a maximalizovaly vlastní zisk a ruský Atomstroyexport. První byla zavržena, protože neodpovídala kritériím, Westinghouse, protože by byl ekonomicky nevýhodný, a Atomstroyexport, který nabídl velice výhodné ekonomické podmínky? Protože je ruský. Prostě protože je to ruská firma. Kašleme na to, že může zajistit růst hospodářství, energetického sektoru, podpořit zaměstnanost a rozvinout jaderný průmysl v Čechách, hlavně to nesmí být Rus. Marnost nad marnost, tupost nad tupost. Pochopitelně, že Atomstroyexport a ruská vláda mají v tomhle své zájmy, ale to by měla i americká skrze Westinghouse.
 
Teprve nedávno se česká vláda rozhoupala k pokroku v rozvoji jaderné energie, a hned se do toho začnou míchat cizí státy. A není to ani USA, ani Rusko, ale Německo. Jakási přechytralá německá zelená poslankyně z Bundestagu, soudružka Sylvia Kotting-Uhlová (opravdu se jmenuje Uhlová!!!) napsala, že jaderná energie je pro Česko příliš drahá, a že by česká vláda měla podporovat obnovitelné zdroje.
 
Milá zlatá, Váš Reich se pustil do šíleného experimentu s obnovitelnými zdroji a zrušením jádra i uhelných elektráren. Za pár let začnete dovážet tu ošklivou jadernou energii z Francie a Česka, nebo tam popadáte hlady, jak mouchy, protože Vaše ekostrategie nezvládne ekonomický růst. Zameťte si nejprve před svým prahem, jo? Anebo nám zaplaťte výstavbu statisíců slunečních panelů, tisíců větrných elektráren, najděte vhodné geotermální zdroje a postavte desítky vodních elektráren, jo? My si, ale dál od Vás nechceme nechat poroučet.
 
Zadruhé, pojištění jaderných elektráren. Před několika měsíci rozpoutala Evropská unie, i díky vlivu ekolobby, tažení proti jaderným elektrárnám a rozhodla se využít zákeřných prostředků k tomuto tažením. Těmi prostředky jsou otázka pojištění jaderných elektráren. Z rozhodnutí Evropské komise a Evropského parlamentu bylo pojištění průmyslových objektů jaderných elektráren přehodnoceno na rizikové, což je zásah do tržní ekonomiky, a taky to znamená prodražení výstavby elektráren o miliardy korun.
 
Toto je jen další důvod, proč je sevření Evropské unie pro naši budoucnost, nebezpečné, a proč je nutné začít ignorovat opatření, rozkazy a diktát Evropské unie. 7. Republika.cz z.s., stejně jako většina obyvatel ČR, podporuje rozvoj jaderné energetiky a rozšíření elektráren s cílem omezit ekologické dopady uhelných elektráren, snížit počet úmrtí a zmrzačení a zvýšit suverenitu a soběstačnost České republiky.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 13.8.2019