2. říj, 2020

Polský pokrok & vměšování do Maďarska

Dvě důležité události se právě staly v zemích Visegrádské čtyřky... 

V Polsku a Maďarsku. V prvním případě došlo k významnému politickému posunu, který možná předznamenává další pokrok v transformaci Polska ve „Čtvrtou republiku“, v případě druhém jde o obranu Maďarska proti provokacím a vměšování do vnitřních záležitostí ze strany eurokomisařké kurately.
 
Polská vládní krize, od které si roztříštěná, slabá a bezduchá poražená opozice, tolik slibovala, nejenže nepotopila vládu Práva a spravedlnosti Mateusze Morawieczkého, ale polský stát a národ z ní vyšli, ještě silnější a stabilnější, než předtím. Zejména díky tomu, že polská vláda povolala do svých řad předsedu Práva a spravedlnosti, Jaroslawa Kaczyńského.
 
Ani nedávný rozsáhlý útok zahraničních elit, reprezentovaných padesátkou velvyslanců, proti polské vnitřní politice a vnitřním záležitostem, nezhoršil situaci, postavení a vývoj polské vládní krize. Tato krize vzešla z neshod mezi Právem a spravedlností a jejími koaličními partnery, umírněně pravicovou stranou Dohoda a národně konzervativní stranou Solidární Polsko. Spor se týkal zákona o imunitě státních úředníků, kteří v rámci prosazování opatření proti pandemii COVIDu se dopustí protiprávního jednání. Vůdce Solidárního Polska Ziobro odmítl podpořit tento zákon.
 
Nová vládní dohoda mezi koaličními vůdci nakonec přinesla záruky stabilizace Polska do řádných voleb v roce 2023. V rámci dohody došlo ke slučování ministerstev (z 20 na 14), dosazení konzervativních politiků do ministerských pozic a jmenování Jaroslawa Kaczyńského vicepremiérem Polska, ministrem bez portfeje a šéfem bezpečnostního výboru dohlížejícího na vnitro, obranu a justici. Pozice Jaroslawa Kaczyńského se tak konsoliduje, a s ním i Polsko. Polská opozice změny v ministerských pozicích odsoudila jako „nejhorší“ a dokonce jako „vládu zlé změny“. No, když něco odsuzuje liberální opozice, tak to musí být správné.
 
A nyní k Maďarsku
 
Je naší povinností omluvit se jménem České republiky maďarskému lidu za chování české eurokomisařky Věry Jourové, která v posledních dnech, nejspíše s cílem zviditelnit se, potom, co zmizela v bruselské temné díře politických machinací a korupce, se rozhodla kopat do Maďarska. Jourová, jmenovaná do Bruselu za ANO, odsuzuje rozvoj maďarského státu, pokroky, které učinil v rozvoji suverenity a demokracie pro své občany, a nadává Maďarsku do „nemocné demokracie“, zatímco sama reprezentuje nejhorší a nejnemocnější instituci Evropské unie. Pokrytectví jak vyšité!
 
A její milá Uršula z vedení Evropské komise se už dala slyšet, že podporuje svou loajální eurohujerku. Proti urážkám a sprostotě Jourové se pochopitelně zvedl odpor a kritika, jak Viktora Orbána, tak maďarské ministryně spravedlnosti. Jourová totiž útočila bezostyšně na její rezort, když obvinila Maďarsko z politizace soudnictví. Soudy mají sloužit svému lidu a své zemi, nikoliv slaboduchým a „vznešeným“ floskulím, ke kterým se upínají, někteří aktivisté a politici v západních zemích. Maďarsko, a i Polsko to chápou, a snaží se zreformovat své země, aby byly více obranyschopné proti vnějším zásahům.
 
Jde pochopitelně o dlouhodobou kampaň vedenou, protože Maďarsko brání svou suverenitu v globalizovaném světě, protože odmítá politické neziskovky na svém území, a snaží se omezit jejich vliv, a protože představuje významného kritika nespravedlivých poměrů a stávající mentality Evropské unie. Nelze, než Maďarsku popřát hodně štěstí a odsoudit slova Jourové.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 2.10.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!