31. říj, 2020

EVROPA: Dva metry muslimů

V posledních dnech a týdnech se ukazuje, jak mají muslimští spoluobčané v Evropě i ve světě...

Dva metry při hodnocení toho, co je v souladu s islámem a jejich úctou k Mohamedovi, a co vlastně je špatně. Co ignorují, či dokonce schvalují, a kvůli čemu řvou, zabíjejí a pustoší. Narážím teď na události ve Francii i dalších zemích Evropy, které se přelévají do mezinárodních vztahů s Erdoganovou Osmanskou říší, jeho satelity, ale i dalšími zeměmi jako je Pákistán a podobně. Tou událostí jsou další karikatury Mohameda a vražda francouzského učitele Samuela Patyho.
 
Před nedávnem otřásla Francií, která je sužována neúspěšným multikulturalismem, neomarxismem a naprostým selháním vnitřních i vnějších bezpečnostních mechanismů, vražda učitele Samuela Patyho. Tento učitel si v rámci výuky týkající se svobody projevu dovolil použít karikatury Mohameda, přičemž muslimským studentům nabídl, že mohou opustit výuku této hodiny, pokud je to uráží. Ani tato benevolence nestačila na to, aby unikl odplatě islámu a jeho stoupenců. 
 
Muslimští rodiče na něho začali organizovat lynč, žádali jeho vyhazov z práce, ale když se ukázalo, že budou neúspěšní, situaci za ně vyřešil čečenský fanatik Abdulláh Anzorov. Osmnáctiletý kluk, který ve Francii žil od svých 6 let. Zaútočil na Patyho, zabil ho a nožem mu uřezal hlavu. Při pokusu o zatčení byl zastřelen francouzskou policií. Následně přišli vraždy křesťanů v Nice a Avignonu...
 
Tyto brutální vraždy přichází jen pár měsíců poté, co francouzská parlamentní komise ve spolupráci s bezpečnostními složkami, feministickými organizacemi a nevládními odborníky konstatovala extrémní nárůst islámského separatismu, salafismu a wahhábismu v celé Francii, vyjma Bretaně (severozápad Francie). Přišla v době, kdy vláda začala rozšiřovat tresty za polygamii, nucená manželství, za ženské obřízky a „certifikáty panenství“, v době, kdy se v Alsasku-Lotrinsku šíří útoky na nevhodně oblečené ženy. Všechno to, před čím varovali „pomatení“ konvičkovci a spol., se nyní naplňuje a ulice měst budou zaplaveny krví, jak řekl před desítkami let, již britský konzervativní politik Enoch Powell.
 
Ale pojďme se podívat, ještě na jiný aspekt celé situace. Emanuelle Macron se rozhodl využít situace a rozhodně se postavil za svobodu slova a vyjadřování. Osmanský sultán Erdogan na to reagoval slovy, že Macron není duševně v pořádku. Saudi kondolovali, ale taky řekli, že islám nemá být urážek. Téměř identicky se vyjádřili Jordánci. Podobně se vyjádřil čečenský islamistický diktátor Kadyrov, zatímco Selim Imadájev, ruský muslimský sportovec označil Anzorova za hrdinu, načež byl vyhozen ze sportovní organizace UFC.
 
Zároveň, ale došlo k odporu. Obyvatelé Kuvajtu a Kataru zahájili bojkot francouzského zboží, který podpořil Erdogan. Pákistánský premiér Imran Chán prohlásil, že Francie podporuje islamofobii, Maroko označilo karikatury jako provokaci, Irán odsoudil karikatury jako nenávist k islámu maskovanou svobodou vyjadřování a v Bangladéši desítky tisíc lidí protestovali proti Macronovi.
 
A jaké jsou tedy dva metry muslimů? Výborným příkladem jsou Saudi a Imran Chán. Saudi žádají respekt k náboženským symbolům, a kritizují karikatury. Tvrdou kritiku vyjádřil Imran Chán. Ve stejnou dobu, Saúdská Arábie ústy korunního prince Muhammada bin Salmána a Pákistán ústy premiéra Imrana Chána, veřejně schvaluje uvěznění a pronásledování statisíců čínských muslimů, Ujgurů, v západní Číně, jejich převýchovu a izolaci označují za „boj proti terorismu a extrémismu“. Proč? Protože bránit svobodu slova, tisku a vyjadřování, publikování karikatur a bránit právo vysmívat se náboženským autoritám je pro muslimy důležitější a citlivější, než nechat statisíce svých souvěrců vystavených perzekuci v Číně, byť Ujgurové svou separatistickou činností a spoluprací s alKajdou a dalšími podobnými skupinami, si dílem zavinili svou situaci sami.
 
Zhruba 10% francouzské populace jsou muslimové. U každého desátého Francouze se tak musí vláda obávat o věrnost k sekulárnímu zřízení francouzské republiky a její ústavy. Zároveň bych na závěr doplnil poměrně zajímavý postřeh z České republiky. Organizace HateFree jen pár dní po vraždě Patyho uveřejnila srdceryvný článek o utiskovaném českém muslimovi. Až s mnohem větším odstupem uveřejnila na své facebookové stránce text týkající se událostí okolo Patyho. Někomu je evidentně bližší kabát, než košile. 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 31.10.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!