9. led, 2018

HRDÝ ČECHÁČEK: Budovatelé říše 2.0

Tož, nejde o divadelní hru od Borise Viana, ale o hraný dokumentární film režiséra Andrana Abramjana, který poslední tři roky mapoval vzestup antiislámských & euroskeptických sil v Česku.
 
Filmem provázím já, jako Colonel Walter Edward Kurtz (moje oblíbená filmová postava z Apokalypse Now), v dalších rolích uvidíte Petra Hampla (hraje sám sebe), Martina Konvičku (hraje sám sebe), Tomia Okamuru (hraje sám sebe), Miloše Zemana (hraje sám sebe), Evu Hrindovou (hraje sama sebe), Petra Bystroně (poslanec Bundestagu za AfD, hraje sám sebe), Emira Nemanju Kusturicu (hraje sám sebe), Marine Le Pen, Geerta Wilderse a další postavy, které se na vzestupu a pro někoho i pádu (nemyslím si, že šlo o pád, ale o pročištění, a ve finále antiislámskou silnou stranu ve sněmovně máme a byla to práce všech antiislámistů, i když SPD třebas nevolili) hnutí v Česku, ale i v Evropě účastnili a nadále na něm pracují.
 
Film jsme natáčeli nejen v Česku, ale i v dalších evropských zemích, ve Francii a Itálii, jsme natáčeli rozhovory s ilegálními imigranty z Afriky a Blízkého východu, v Německu a Švýcarsku rozhovory s místními původními obyvateli, v bývalé Jugoslávii. Zachytili jsme tak Evropu v její současné neklidné podobě a době.
 
Film je natočen ve stylu tzv. "magického realismu", takže se v něm prolíná realita s fikcí. Právě prochází postprodukcí a zbývá už jen několik málo dotáček. Premiéru bude mít zjevně až na podzim 2018, na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, před tím bude mít nějaké menší klubové předpremiéry na FAMU a jinde v Praze.
 
Někomu se film bude líbit, někomu ne, to je normální. Zásadní ale je, že jde o vstup do filmového prostoru, který patří povětšinou vítačům a neomarxistům a podle toho taky filmy o antiislamistech natáčí. Dnes večer na můžete např. na ČT2 shlédnout dokument "Svět podle Daliborka", který manipuluje a klasicky neomarxisticky lže a snaží se na obyčejném chlapovi z paneláku dokázat, že všichni z paneláků jsou neonacisté, podlidé a lůza atd.
 
Úkolem filmu Budovatelé říše je i postupné vytlačení takových dokumentů z filmového prostoru a jeho navrácení do normality, kdy film patří všem. To, že se toho režisér nebál a bude za to i napadán sluníčky, je od něj odvážné, jako původem Armén (napůl Čech, napůl Armén) si totiž uvědomuje, čeho všeho je islám schopen (genocidu Arménů Turky, kdy bylo vyvražděno na 1,5 milionu křesťanských Arménů, snad nemusím připomínat). Jsem rád, že se toho úkolu zhostil a i když spolu ne úplně ve všem souhlasíme a pro jiné antiislámisty by byl "klasickým sluníčkem", tak důležité je, že jen tupě neodsuzuje, ale komunikuje, a z toho vzniká dialog, kterého je třeba.
 
Takže se těšme na premiéru a antiislámismu & euroskepticismu v Česku, ale i Evropě, přeji jen to nejlepší! Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme!
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 9.1.2018