28. čvn, 2018

HRDÝ ČECHÁČEK: 2000 slov dneška...

Padesát let od vydání slavného manifestu "2000 slov" vydal Institut Václava Klause Manifest s názvem "Obrana demokracie před liberální demokracií". Význam tohoto manifestu je srovnatelný s tím tehdejším, ať se to komu líbí, nebo ne...
 
Je paradoxem, že autor manifestu z roku 1968 spisovatel Ludvík Vaculík, by dnes s manifestem IVK zjevně nesouhlasil. Z části proto, že vznikl mezi lidmi kolem Václava Klause a Vaculík byl bytostný "Havlista" a také proto, že Vaculík ke konci svého života volil a podporoval Andreje Babiše, ale to je jen prostý fakt. 
 
Co však je rozdílné mez rokem 1968 a rokem 2018?
Paradoxně cenzura. Ta byla tehdy právě v době vydání manifestu 2000 slov zrušena. Takže manifest vyšel v tisku a řešila jej celá republika, od "prezidenta po popeláře". Manifest IVK je mainstreamem přehlížen a je tak šířen v podstatě disidentsky, i když v dnešní době internetu je to jednodušší, než jej přepisovat přes kopírák. 
 
A proč je manifest IVK srovnatelný s tím z revolučních dob jara 1968?
Za prvé, nepsali jej reformní komunisté, ale lidé bytostně oddaní svobodě lidské, ekonomické, svobodě slova, pohybu, prostě života. Lidé, kteří komunismus zažili a nepatřili mezi jeho vyvolené a ani mezi vyvolené tehdejšího právě levicového disentu, ale byli v přímém rozporu s oběma. Manifest IVK je tak v podstatě prvním a jedinečným materiálem protestního nelevicového myšlenkového proudu, který má základy na konzervativních hodnotách, které jsou neustále ničeny, a to právě i autory a signatáři manifestu z roku 1968! 
 
Pro mě osobně má mnohem větší cenu, než ten Vaculíkův. Není to tím, že jsem tu dobu nezažil, ale tím, že mě reformní komunisté těžko osloví z hlediska toho, jak mám nebo nemám vnímat svoje osobní svobody. Je to totiž čistě moje věc, a manifest IVK to přesně podtrhuje a doplňuje...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 28.6.2018
 
zdroj: