26. zář, 2017

7REPUBLIKA: SVOBODNÉ KATALÁNSKO!

Před pár dny jsme uveřejnili článek týkající se otázky sebeurčení národů a separatistických referend. Mimo jiné jsme zmínili případ Katalánska, a to, že každý takový separatismus je nutné hodnotit případ od případu. Mezitím se situace v Katalánsku vyostřila a naplno se ukázala centralistická snaha španělského státu, stejně jako bojovnost a fanatismus jeho nevládních úderek, které útočí na snahy o nezávislost Katalánska. Že šlo o sluníčka a spol., nikoliv o španělské nacionalisty, což by bylo spíše pochopitelné, svědčí i fakt, že mezi demonstranty se objevovali nápisy jako „A-Nazis-C“, což je odkaz na zkratku ANC, tedy Národního shromáždění Katalánska, katalánskou vlasteneckou organizaci. Španělská sluníčka tak dělají medvědí službu své věci, když svým tlakem, jinak silně levicové Katalánsko tlačí, ještě více k nacionalismu a pravici.

Podporu katalánské nezávislosti naopak vyjádřila italská Liga severu, která usiluje o decentralizaci italského státu a práva pro severní regiony Itálie, stejně jako vlámští konzervativní nacionalisté a separatisté z Nové vlámské aliance. Už 11. září se protestů na podporu nezávislosti zúčastnilo milión Katalánců.

Situace v Katalánsku se vyostřila poté, co španělská policie zahájila „operaci Anubis“, při které obsadila objekty, kde se má konat referendum o nezávislosti, začala konfiskovat volební materiály, a vše vyvrcholilo, když bylo zatčeno 14 vedoucích představitelů katalánské regionální vlády. Všichni byli po dvou dnech propuštěni, ale španělský stát, tak prokázal aroganci moci vůči svým regionům a podřízeným národům. 23. září arogance španělské vlády pokračovala, když byla z příkazu Madridu převedena katalánská policie pod španělské ministerstvo vnitra, aby mohlo dojít k zablokování referenda pomocí silových prostředků.

Katalánští přístavní dělníci reagovali na represe tím, že odmítli obsloužit lodě španělské policie. Katalánští studenti obsadili budovu univerzity v Barceloně. Radikální separatisté vyzývají ke generální stávce v případě, že španělský stát zabrání konání referenda. Stejně tak regionální vláda Katalánska oznámila, že neuhne ze svého záměru a bude soustředit síly na mobilizaci katalánského národa k 1. říjnu, dni referenda.

Nyní se ptám, kde jsou všichni ti pravdoláskaři, havlisti a další česká sluníčka, která tak pláčou nad barmskými muslimy, nad nebohou Evropskou unií, nad lidskými právy, kde jsou dnes, když je právo katalánského národa na sebeurčení pošlapáváno španělskou vládou? Nikde, protože jsou placeni ze stejných zdrojů, z jakých jsou placena španělská sluníčka útočící na katalánské vlastence.

Proto, v reakci na události posledních dní, a vzdor naší kritice politické orientace katalánské společnosti, 7. Republika vyjadřuje podporu katalánským separatistům a referendu za nezávislost.

Autor: 7Republika.cz, Praha, ČR, 26.9.2017