4. říj, 2017

7REPUBLIKA.CZ: KATALÁNSKÉ REFERENDUM

Katalánské referendum, aneb jak se vypařila iluze o eurosvazu

Musím se přiznat, že ani já jsem nečekal, že katalánské referendum o nezávislosti bude mít takový průběh a dopady, jaké nyní má. Nepřímo bych chtěl tímto poděkovat španělské policii za její represe a teror proti katalánským voličům, protože pomohla naplno odhalit dvojí metr, který panuje v Evropské unii, a snad tím i pomohla zlikvidovat iluze u řady naivních eurohujerů. Ukazuje se totiž, že v Evropské unii jsme si všichni rovni, jen někteří jsou si rovnější. 

Východiska referenda

Katalánsko je odlišný národ, země a kultura oproti Španělsku, s jiným jazykem. Je to nejbohatší region Španělska, tvořící pětinu hrubého domácího produktu a je ždímaný Madridem. Nějakou dobu to vypadalo, že situace v Katalánsku se uklidní, to když socialistický premiér Zapatero dosáhl španělsko-katalánského narovnání, rozsáhlého plánu vzájemných ústupků centrální vlády i separatistů. Prakticky okamžitě po svém nástupu, Mariano Rajoy poslal stížnost ke španělskému ústavnímu soudu proti Zapaterově plánu. Ústavní soud tehdy zrušil narovnání mezi Španělskem a Katalánskem, prokázal, že mu nezáleží na zájmech svých občanů a Katalánska a má tak stejný podíl na současné krizi jako centrální vláda v Madridu.

V následujících letech, po roce 2010, španělský ústavní soud a centrální vláda blokovala veškeré snahy separatistů o referenda, bagatelizovala je, vyhrožovala a stíhala katalánské politiky za vyjádření nezávislosti a suverenity.

Referendum

Nejprve k samotným událostem 1. října. Referendu předcházela rozsáhlá policejní operace Anubis, jejímž cílem bylo překazit konání referenda, konfiskovat volební lístky a zastrašovat voliče od účasti na referendu. Operace začala 20. září a do 1. října se podařilo obsadit a znepřístupnit, více než 150 volebních místností, což ovšem bylo méně, jak desetina. Policejní operace vyvrcholila během referenda, kdy oddíly španělské policie a Civilní gardy brutálně napadali a bili katalánské voliče. Celkem bylo zraněno 893 voličů a 4 voliči byli uvězněni policií. Policie zabavila podle vyjádření katalánské vlády během samotného referenda zhruba 770 tisíc volebních lístků.

Nyní k samotným výsledkům. Referenda se účastnilo oficiálně 42% lidí (se započtením ukradených volebních lístků by to bylo 55%). Téměř 92% lidí dalo hlas nezávislosti Katalánska a tím posílilo mandát katalánské separatistické vlády. Nutno říci, že předreferendové průzkumy hovořili o podpoře 40-60% pro nezávislost, ale operace Anubis nahnala statisíce nerozhodnutých a umírněných voličů k podpoře separatistů.

Důsledky referenda

Už během násilností rozpoutaných španělskou policií se začalo odhalovat, jak hluboké je rozdělení Španělska, když katalánská policie a hasiči na různých místech bránili voliče. Příslušníci a důstojníci katalánské policie se snažili zamezit nejhorším excesům španělské policie a Civilní gardy, většinou marně, ale prokázali tím, že jsou v první řadě katalánskými policisty. Policisty katalánského národa a státu.

Vzhledem k reakcím španělské vlády na referendum, došlo k vyhlášení generální stávky na 3. října. Doprava v Katalánsku a Barceloně byla ochromena, většina turistických zařízení uzavřena, řada velkých obchodů nefunguje, nejezdí metro, ani autobusy. Katalánské odbory a tamější nacionalisté tak prokázali, že své hrozby myslí vážně, a že represe španělského vládního aparátu nezůstane bez trestu. Nyní je nutné přeměnit jednodenní generální stávku v nepřetržitou do doby, než Španělsko uzná nezávislost a suverenitu Katalánské republiky.

V Madridu a na řadě dalších míst, španělská sluníčka, ruku v ruce, s některými nacionalistickými spolky pořádají demonstrace na podporu policejních represí a násilí ze strany centrální vlády v Madridu.

Je nutno říci, že současná situace ve Španělsku je nejhorší politickou krizí od vypuknutí Španělské občanské války před 81 lety.

Represe a dvojí metr

Jaká byla reakce španělské vlády, ostatních států a samotné Evropské unie na brutální represe, které nedoprovázeli, ani nedávno kurdské referendum v Iráku, volby v Rusku, či Bělorusku a na Ukrajině?

Španělská vláda ústy vicepremiérky i premiéra pochválila profesionální počínání policie. Socialistický předák Pedro Sanchéz označil referendum za „perverzi konceptu demokracie“, obvinil centrální vládu i separatisty z krize, ale zároveň doplnil, že nebude vystupovat proti Rajoyovi, aby udržel stabilitu Španělska. Ministr zahraničí Španělska označil události za nešťastné, ale zásah policie za přiměřený. Je tedy vidět, že tvrdohlavý Madrid se ze svých chyb nepoučil.

Evropské vlády se vesměs vyjadřují ve stylu, že zásah byl nepřiměřený, brutální, či se omezují na prohlášení o nutnosti udržení územní integrity Španělska a respektování španělské ústavy, ale dokonce i východoevropští eurohujeři jsou nuceni vyzývat Evropskou unii ke kritice španělského zásahu, který je neospravedlnitelný.

A jak zareagovala Evropská komise, nejvyšší vládnoucí orgán Evropské unie? Evropská unie prohlásila, že katalánské referendum bylo nelegální, že vkládá svou důvěru v Mariana Rajoye (který je členem nejvlivnější Evropské lidové strany) a podobné nicneříkající žvásty, které ovšem ukazují, že tu platí dvojí metr.

Když polská a maďarská vláda brání své hranice, provádí bezpečnostní, právní a ústavní reformy, snaží se o posílení národního státu, Evropská komise piští, ječí a dupe, že budou sankce, že omezí hlasovací právo Polska, že bude, kdovíco při situaci, kdy ani Polsko, ani Maďarsko nepoužívají represe a teror proti vlastnímu obyvatelstvu. Když španělská policie a Civilní garda brutálně zmlátí tisícovku voličů, tak vkládají důvěru ve španělského premiéra a prohlašuj í , že vina je na straně separatistů. Žádné sankce, žádná kritika, žádný zásah Evropské komise proti Španělsku.

Z toho důvodu vyzýváme všechny naivní stoupence Evropské unie, aby přestali v tuto nesmyslnou myšlenku věřit, protože Evropská unie dokázala, že není společenstvím rovnoprávných členů, nýbrž že je to systém západních mocností a východních protektorátů. Stejně tak platí dvojí metr i v otázce Srbského Kosova a Ruského Krymu, Srbské Kosovo bylo nelegálně předáno islámistickým narkomafiím, a Krym, který logicky patří Rusku, a obyvatelé jsou s Ruským občanstvím spokojení, a vyjádřili to i v referendu, je označováno za nelegální anexi.

My, jako 7. Republika, uznáváme svrchovanost a nezávislost Katalánské republiky v reakci na referendum. Budeme tak činit, pokud se Katalánci sami nevzdají svého plánu, nebo nebudou násilně anektováni španělským okupačním režimem. 

Autor: Herakleios Stalker, 7Republika.cz, Praha, ČR, 4.10.2017