13. kvě, 2020

7Republika.cz: Oslavy Osvobození v duchu nové doby

Uplynulo 75 let od konce nejhoršího válečného konfliktu, strašlivé II. světové války...

Tu rozpoutalo Německo, ale slaví se čím dál tím méně (a nejen kvůli koronavirové epidemii, tento trend už probíhá pár let), a oslavy jsou více a více ovlivněné politickým smýšlením těch v čele. Ne, že by to tak nebylo i dříve, ale dříve se aspoň slavilo. Dnes se místo toho naše společnost hádá.
 
Zástupci 7Republika.cz se zúčastnili položení květin u sochy maršála Ivana Koněva. Socha už není na náměstí Interbrigády fyzicky, ale v duších a myslích Pražanů, již navždy zůstane, bez ohledu na vlastní názory. 7Republika.cz chápe a ctí historicitu a tradici tohoto místa, a proto byly položit květiny právě tam.
 
Na Olšanském hřbitově, kde jsou pohřbeni sovětští vojáci, kteří se účastnili osvobození Prahy, se konalo shromáždění kontroverzní motorkářské skupiny Noční vlci. To se konalo 9. května, podle dne, kdy vítězství slaví Rusko a další východní země. Toto shromáždění bylo rozebíráno různými médii, jednak pro účast samotných Nočních vlků, pro to, o koho jde, a jednak, protože byla porušena, některá opatření proti šíření koronaviru.
 
O den dříve, primátor hlavního města Praha Zdeněk Hřib, uveřejnil následující zprávu, společně s fotografií, kde vzdává hold padlým na Vítkově. „Dnes slavíme 75 let od konce 2. sv. války. Nezapomínejme ale zasazovat dějinné události do souvislostí. Dnešní den nepřinesl velké části Evropy svobodu. Přesto, že nikdo neupírá zásluhy Sovětskému svazu na konci války, někdejší osvoboditel se brzy začal chovat jako dobyvatel,“ prohlášení, ke kterému není nutný žádný komentář.
 
Právě na Vítkově proběhla hlavní setkání. Kromě Zdeňka Hřiba se položení květin a uctění památky zúčastnil i prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, pražský arcibiskup Dominik Duka a předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Tento pietní akt proběhl pod přísnými opatřeními proti šíření koronaviru, a tak museli všichni zúčastnění mít velké rozestupy.
 
7Republika.cz, se tímto připojuje k uctění památky 139 918 padlých, či raněných sovětských vojáků, 33 241 rumunských vojáků, více než 10 000 českých vojáků, 351 amerických a 79 polských vojáků, kteří padli, či byli zraněni na území Československa, abychom my dneska mohli žít.
 
Autor: 7Republika.cz, Praha, ČR, 13.5.2020