8. říj, 2017

TRUMP NEWS: DALŠÍ ÚTOK NA DRŽENÍ ZBRANÍ

Masakr v Las Vegas – voda na mlýn pacifistům

Las Vegas před pár dny zažilo strašlivý brutální masakr. Šílený střelec zahájil palbu do lidí a povraždil 58 lidí na koncertě, než spáchal sebevraždu. Dalších 489 bylo zraněno. Kolem střelby se okamžitě vyrojila řada spekulací a konspiračních teorií, ale těmi se tady zabývat nebudeme. Budeme se zabývat politickými důsledky této střelby. V první řadě nejprve chceme vyjádřit upřímnou soustrast všem pozůstalým a obětem tohoto brutálního masakru, který byl nejhorší v dějinách USA. Vidíme to jako selhání lidského faktoru, bezpečnostních složek a předpisů, jako souhru řady nepravděpodobných faktorů, které vyústili v tragédii.

Donald J. Trump odsoudil tento masakr jako „akt čirého zla“, vyjádřil soustrast všem obětem a taky osobně, i v doprovodu své manželky, navštívil nemocnice se zraněnými, aby se s nimi setkal, a prokázal, že mu skutečně záleží na jejich osudu. Zároveň projevil vděk nad rychlým zásahem a efektivitou těch, kteří poskytovali první pomoc v této tragédii.

Na druhou stranu odmítáme politické zneužívání této tragédie, jak to činí, některé pacifistické a „gun-control“ skupinky. Ty se odvolávají na bezprecedentní fakt, že tentokrát byl střelec ozbrojen legálně drženými zbraněmi. Drtivá většina vražd a násilí se, ale děje se zbraněmi nelegálně drženými, včetně teroristických útoků. Přesto se nyní ozývají hlasy útočící proti Národní střelecké asociaci a proti liberální zbraňové politice.

Rádi bychom proti tomu postavili argumenty založené na zkušenostech z ČR. ČR má liberální zbraňovou politiku. Restrikce zde byly jen za nacismu a bolševismu. Počet držitelů zbrojního průkazu se v ČR zvýšil z 80 tisíc na konci komunistického režimu na zhruba 300 tisíc v současnosti a tito držitelé disponují, více než 800 tisíc střelných zbraní. Naproti tomu počet vražd klesl z 310 na 136. Nejhorší vraždění tu spáchala, nikoliv střelnou zbraní, ale dodávkou Olga Hepnarová za minulého režimu. Dosud k jedinému většímu vraždění střelnou zbraní došlo v Uherském Brodě, v roce 2015, přičemž počtem zraněných stále vede krvavou bilanci Olga Hepnarová.

Je tedy kruté a cynické politicky zneužívat lasvegaské tragédie ke svým cílům, zejména k cíli odzbrojení amerického lidu.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 8.10.2017