6. lis, 2017

TRUMP NEWS: ASIJSKÉ TURNÉ

Na závěr roku se president Donald Trump vydal na „asijské turné“. Navštíví celou řadu východoasijských a jihoasijských států s cílem jednat s tamějšími představiteli, podpořit spolupráci mezi těmito zeměmi, nebo naopak zlepšit napjaté vztahy.

Jako první navštívil Japonsko, kde se sešel s premiérem Šinzo Abé a císařem Akihitem. Donald J. Trump daroval japonskému premiérovi čepici s nápisem „MAKE ALLIANCE EVEN GREATER“ odkazující na japonsko-americké spojenectví od doby Druhé světové války, které zajišťuje mír a stabilitu v regionu, který je nyní zmítán severokorejskou raketovou krizí.

Poté v úterý a ve středu navštíví Jižní Koreu a setká se s presidentem Mun Če-in, se kterým bude projednávat zejména ochranu Jižní Koreje proti severokorejské agresi a případnou další spolupráci v bezpečnostních otázkách a spojeneckých závazcích.

Od 8. – 10. listopadu bude Donald Trump v Číně na jednání s čínským presidentem Si Ťin-pchingem. Pravděpodobně budou jednat o obchodních vztazích, napětí v regionu a celkovém napětí, které je mezi USA a Čínou v důsledku nepsané obchodní války. Nicméně, jak již v květnu nastínil čínský president, budou usilovat o nové partnerské vztahy založené na „win-win“ strategii.

Poté odcestuje Donald Trump do Vietnamu, kde tento rok probíhá summit Asijsko-pacifického ekonomického partnerství, který 11. – 12. Listopadu vyvrcholí setkáním předních státníků z těchto zemí, kam patří i USA, Čína, Rusko, země Australasie, jihovýchodní Asie, ale i Chile, Peru, Japonsko a Jižní Korea. Primárním cílem tohoto rostoucího obchodního partnerství je podpora volného obchodu a hospodářského růstu jeho členských států a je jisté, že Donald Trump bude prosazovat silnější úlohu Spojených států amerických v tomto počínání.

Závěr tohoto turné proběhne na Filipínách, zemi, která představuje potenciálního strategického spojence USA, Číny i Ruska. Současný filipínský president Duterte, který tvrdě bojuje proti narkoterorismu, korupci a za suverenitu své země i celkem nevybíravými prostředky, si vybírá, s kým půjde, a zatímco Barack Obama jako diletant nedokázal uchopit příležitost ve Filipínách, kterou začaly využívat Rusové a Číňané, Donald Trump se pokusí o zvrácení vah ve prospěch Spojených států amerických.

O výsledcích tohoto turné Vás samozřejmě budeme informovat.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 6.11.2017