12. lis, 2017

TRUMP NEWS: PUTIN & TRUMP ANEB SCHŮZKA KTERÁ PŘEKVAPILA MÉDIA

V rámci závěru Trumpova turné po jihovýchodní a východní Asii se Donald J. Trump účastnil i summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří ve Vietnamu. Na tomto summitu ve vietnamském Danangu se sešel s ruským presidentem Vladimírem Putinem na důležitém setkání týkajícím se budoucnosti Blízkého východu. Po pádu posledních bašt Islámského státu se presidenti USA a Ruska rozhodli ke společnému setkání, na kterém se bude řešit další vývoj blízkovýchodního regionu. Výsl edkem to hoto setkání je prohlášení obou presidentů.

Presidenti v prohlášení potvrdili pokračující společný boj proti troskám Islámského státu, stejně jako se shodli na tom, že syrská občanská válka už nemá vojenské řešení, ale že je nutná spolupráce napříč účastnými stranami a to skrze jednání v Ženevě. Prohlášení kvituje závazek syrského presidenta Bašára Assada, že bude pokračovat v reformách a účasti na mírových jednáních, stejně jako potvrzení, že Rusko a USA uznávají svrchovanost, nedělitelnost a sekulárn í charakter Sýrie. Rusko se zavázalo, že ve spolupráci s Iránem a Tureckem uspořádá paralelní jednání o Sýrii v kazašské Astaně. Tam probíhají především jednání o lokálních příměřích a technických otázkách konfliktu a jeho řešení. Porážka IS, ale taky znamená, že se Spojené státy americké a Rusko opět postaví proti sobě v probíhajícím konfliktu v Sýrii, na druhou stranu oba presidenti garantovali, že bude pokračovat činnost a fungování komunikačních kanálů, které mají předejít přímému střetu USA a Ruska.

Oba presidenti si zároveň veřejně potřásli rukou a bavili se i o dalších ožehavých tématech rusko-amerických vztahů, zejména o nepřetržitém hysterickém jekotu Demokratů a sluníček, že Rusové narušovali americké presidentské volby. Putin kritizoval pokračující vyšetřování a president Trump deklaroval, že toto politicky motivované vyšetřování je jednou z hlavních překážek na cestě ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Putin taky kritizoval lživé obvinění, že šéf Trumpovi kampaně byl napojen na Rusko. Trump prohlásil, že je mu president Putin sympatický.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 12.11.2017