17. lis, 2017

TRUMP NEWS: TRUMPOVO ASIJSKÉ TURNÉ

Trump v Asii.

Jak jsme slibovali, přinášíme sumarizaci Trumpovy cesty po Asii, protože šlo o řadu důležitých schůzí, které posílili, či restartovali vztahy mezi Spojenými státy americkými a asijskými mocnostmi do podoby, aby se USA neklaněli svým spojencům.

Východoasijské turné probíhalo od 5. listopadu, kdy bylo zahájeno návštěvou Japonska do 14. listopadu, kdy ho ukončila Trumpova účast na summitu zemí jihovýchodní Asie ASEAN. President Donald Trump toto turné zhodnotil jako velký úspěch, zejména, protože dosáhl všech tří svých cílů – utužit spojenectví s cílem izolovat obávaný severokorejský režim, prohloubit hospodářskou a regionální spolupráci a prosadit narovnání partnerství v mezinárodním obchodě, tak aby Amerika přestala být okrádána levnými montovnami.

Jako první navštívil Donald J. Trump Japonsko, kde hned k vřískotu různých novinářů způsobil strašný poprask, když se neuklonil do pasu japonskému císaři. Když se Obama klaněl cizím státníkům, včetně saúdského krále, všichni výskali radostí. President Trump se formálně sešel s císařem Akihitou, ale hlavní setkání nastalo, až s premiérem Šinzó Abém. Média opět vytvořila skandál, když Šinzó a Trump na znamení přátelství společně krmili rybičky. Šinzó Abé vyhodil krmivo do jezírka a hned po něm Donald Trump, ale novináři ukazovali, jen Donalda Trumpa, aby vypadal jako buran. Trump opětovně pogratuloval Abému k vítězství ve volbách a ujistil ho o pevnosti japonsko-amerického spojenectví, které bylo oslabováno zbabělostí předchozí administrativy.

Od 7. - 8. listopadu byl president v Jižní Koreji, které je nyní Amerika hlavní oporou v obraně proti agresivnímu severokorejskému režimu. Donald Trump se setkal s jihokorejským presidentem Mun Če-inem. I on byl, tak jako Šinzó Abé, ujištěn presidentem Trumpem, že Amerika dodrží své spojenecké závazky. Donald Trump zároveň přednesl projev v Národním shromáždění Korejské republiky. V projevu připomněl společný boj Jihokorejců a Američanů za záchranu Jižní Koreje, že uplynulo 67 let od osvobození Severokorejci zničeného Soulu, a že v boji za jihokorejskou svobodu zemřelo 36 tisíc amerických vojáků a 100 tisíc bylo zmrzačeno. Pochválil hospodářské a sociální úspěchy Jižní Koreje, fakt, že dnes je jihokorejská ekonomika 350x větší, než v roce 1960, a že věk dožití se prodloužil z 53 let na 82 let. Vychválil i kulturní úspěchy Jižní Koreje.

Z Jižní Koreje se Donald Trump přesunul do Číny, kde se setkal se svým protějškem Si Ťinpchingem a premiérem Li Kche-čchiangem. Šlo o důležité setkání po době neshod, ke kterým docházelo v důsledku obchodní války a sporů o Jihočínské moře. Donald Trump byl při této vzácné příležitosti pohoštěn v samotném Zakázaném městě. Trump vyslal tímto setkáním jasný signál k normalizaci čínsko-amerických vztahů a je na čínském presidentovi, jak se chopí této příležitosti.

Ve Vietnamu se Donald Trump účastnil summitu APEC – společenství Asijskopacifické ekonomické spolupráce. Tato návštěva byla významná tím, že se zkombinovala v setkání s presidentem Vladimírem Putinem. Oba státníci jednali o situaci v Sýrii a na Blízkém východě, jak jsme Vás již informovali a oba projevili dobrou vůli pokračovat v jednáních a zlepšit vztahy pošramocené neshodami nad Sýrií a Ukrajinou.

Závěr Trumpova turné patřil Filipínám a summitu ASEANu. I zde Donald Trump prakticky skloubil summit se setkáním s místním presidentem Dutertem. Ten se před pár dny, ještě stihl přiznat k další vraždě a při summitu s extravagancí sobě vlastní zazpíval Donaldu Trumpovi. Duterte, který čistí Filipíny od narkomafie a islámského terorismu, je označován za „Trumpa Asie“. Osobnostně si rozhodně padnou a právě to může zavřít vrátka Rusku a Číně ke spojenectví s Filipínami, které se rýsovalo během Obamovi diletantské administrativy. Duterte se dokonce nebál označit Obamu za „zkur*ysyna“ a na kritiku katolické církve, která chránila narkoteroristy, vyhlásil „neserte mě!“ Duterte se s tím nepárá, stejně jako Donald Trump a právě to je typ státníků, kteří konečně mohou naplnit přání svých občanů.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 17.11.2017