22. lis, 2017

TRUMP NEWS: KLDR ZPĚT TAM KAM PATŘÍ

KLDR se vrátilo do lůna států, kam patří. Mezi státy, které podporují terorismus. Donald J. Trump tak rozhodl v reakci na stupňující se agresi a provokace ze strany severokorejského režimu.

Severní Korea se prvně dostala na list států podporujících terorismus v roce 1988, rok potom, co severokorejští teroristé provedli bombový útok na jihokorejské letadlo v Myanmaru. Roku 2008 učinil president George W. Bush vstřícné gesto dobré vůle vůči KLDR, když nechal zemi vymazat ze seznamu států podporujících terorismus a v této politice pokračoval i Barack Obama, ale Kim Čongun se dnes utrhnul z řetězu a ukazuje se, že si takových gest dobré vůle rozhodně neváží. Proto musel president Trump zasáhnout a vrátit KLDR na tento seznam. Důvodů bylo hned několik. Jedním z nich byla vražda Kim Čong-nama, Kim Čong-unova nevlastního bratra, kterou provedli severokorejské teroristky na příkaz svého vůdce s pomocí neurotoxinu.

V srpnu nechala KLDR vypustit balistickou raketu nad ostrovem Hokkaidó, což byla další provokace, díky které začal přetékat pohár trpělivosti. Pro Američany se pak stal stěžejním případ umučeného amerického studenta Otto Warmbiera, který se sice dostal z KLDR, ale v takovém stavu, že nepřežil.

Poslední kapkou je fakt, že KLDR nepřetržitě podporuje islámské teroristy, zejména skupinu Hamás bojující proti Státu Izrael a nemíní se svou podporou přestat. KLDR navíc spolupracuje s Iránem a Sýrií, které jsou taky na seznamu států podporujících terorismus. 20. listopadu 2017 proto president Donald Trump ohlásil, že KLDR se vrací na seznam států podporujících terorismus. Otázka je, jaký bude reálný efekt. Většina sankcí, kterou tato restrikce vyvolává už je na KLDR uvalena. Spíše jde o symbolické gesto, které je ale potřebné pro nátlak na severokorejský režim.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 22.11.2017