13. pro, 2017

TRUMP NEWS: Americký comeback na Měsíc a letí se na Mars!

Američané se chtějí vrátit na Měsíc a taky se připravit k cestě na Mars. To nyní deklaroval president Donald J. Trump, který navíc prohlásil, že už nepůjde jen o vztyčení vlajky, ale taky o zřízení trvalé základny na Měsíci. Americký president vydal direktivu k zahájení přípravy této nové mise na Měsíc a k zahájení „inovativního programu průzkumu vesmíru“, který má přinést nové pokročilé technologie a surovinové zdroje.

V tomto ohledu bude klíčovou roli hrát soukromý sektor, který již dokázal vyvinout rakety schopné vrátit se nepoškozené z orbity, čímž o polovinu snížil náklady takových letů. Je nutné, aby Američané vytvořili plnohodnotné partnerství mezi státním sektorem reprezentovaným organizací NASA, které budou muset zvýšit rozpočet a právě soukromým sektorem, který je hnán ambicemi po ziscích z našeho vesmíru. Budoucnost lidstva je právě ve vesmíru a Amerika může pod presidentem Trumpem posílit svou dominanci, pokud se vrátí na Měsíc, pokud se jí povede mise na Mars, ale z ekonomického hlediska hlavně, pokud uspěje při zahájení těžby na asteroidech.

Naposledy byl člověk na Měsíci v roce 1972 a dostal se tam s pomocí techniky, kterou dnes
mnohosetnásobně překonávají mobilní telefony. Neschopnost vrátit se na Měsíc je tedy ostudou
celého lidstva, nejen Američanů. V případě Marsu hovoří NASA o možnosti vyslat tam člověka kolem roku 2030. Soukromí sektor je optimističtější a hovoří už o 20. letech 21. století. Odhaduje se, že na jednom asteroidu mohou být suroviny a zdroje, až v hodnotě 150 miliard dolarů. Z asteroidu Anteros lze dokonce vytěžit zisk, až v hodnotě 1250 miliard dolarů (6x HDP České republiky). Získání takových surovinových zdrojů by jasně potvrdilo dominanci Spojených států amerických nejen ve světě, ale svým způsobem i v galaxii.

Přejeme hodně štěstí americkým astronautům a presidentu Trumpovi v obnově a rozvoji amerického kosmického programu.

Na ČT 24 říkali, že Trump to rozhodl, ale neřeší žádný plán, jak zpět na Měsíc a jak na Mars a že to zadal agentuře NASA, aby to vyřešila... Co na to říct? Ach, bože...

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 13.12.2017