7. úno, 2019

TRUMP NEWS: Zpráva o stavu Unie II. & řev liberálních demokratů

Stav Unie v druhém roce Trumpova presidentství...
 
Ve Spojených státech amerických se konalo každoroční tradiční společné jednání Sněmovny reprezentantů, Senátu USA a presidenta Spojených států amerických nazývané jako zpráva o stavu Unie. Tato každoroční ceremonie poskytuje americkému presidentovi možnost představit úspěchy, obtíže, situaci v USA a výzvy budoucnosti, které před presidentem a celou zemí leží. Nyní je to druhý  stav Unie přednášený presidentem Donaldem J. Trumpem, byť první byl, ještě ovlivněn tragickým presidentstvím Baracka Obamy.
 
Než se vrhneme na samotný obsah stavu Unie, tak pár čísel. Oba dva stavy Unie za Trumpa měly nejvyšší sledovanost a televizní hodnocení od roku 2010. Projev sledovalo 46.78 miliónů diváků v 33.61 miliónech domácností po celých Spojených státech. Kromě očekávané chvály ze strany téměř všech Republikánů byl projev akceptován i třetinou Demokratů a drtivou většinou nezávislých kongresmanů a senátorů. Bylo přítomno 14 z 15 členů Trumpovy vlády. Jediný nepřítomný, Rick Perry, byl vybrán jako „designated survivor", kdyby se nedej bože stala katastrofa, která by způsobila smrt všech členů vlády, kongresu a senátu, a někdo musel dál řídit zem, ale to je jen zajímavost na okraj.
 
Kromě nich i všichni soudci Nejvyššího soudu, hosti pozvaní první dámou a Sbor náčelníků štábu. Samotný projev trval hodinu dvacet dva minut. Původně měl být projev konán už 29. ledna, ale kvůli shutdownu, nepřetržitě prodlužovanému tvrdohlavostí Demokratů, musel být odložen, až na 5. únor. Projev nebyl narušen, ani demonstracemi, ani pošetilým protestem party demokratických kongresmanek, které vystoupily v bílém oblečení na znamení podpory „sufražetek“. Islamistická demokratická kongresmanka Ilhan Omarová navíc jako hosta pozvala ilegálního imigranta, který měl být vyhoštěn.
 
Před samotným projevem je na místě zmínit, kdo byl u projevu přítomen. Byly to osoby s velice pohnutým a silným lidským osudem. Takový byl život a působení amerického válečného veterána Hermana Zeitčika, který se vylodil na plážích Omahy, osvobozoval Paříž a zachraňoval přeživší v koncentračním táboře Dachau. Tento hrdina byl přítomen jako host presidenta. Byl tam i jeho spolubojovník z války, Joseph Reilly ze 101. výsadkové divize, který bojoval za nepřátelskou linií. Dalším hostem byla Alice Marie Johnson, žena odsouzená na doživotí za nenásilný drogový delikt, žena, která ve vězení pomáhala s nápravou ostatních vězňů, jejich rehabilitací a strávila tam 21 let, dokud jí Donald J.Trump neomilostnil a nepozval jí jako čestného hosta do Kongresu USA, kde se jí za její zásluhy při práci s vězni, dostalo ovací ve stoje. Stejné zásluhy, doprovázené obrácením na víru v Boha, právní a biblické studie, měl i Matthew Charles, který měl být ve vězení, až do roku 2031, ale letos v lednu byl omilostněn a taky byl pozván mezi hosty. Dalším hostem, který stojí za zmínku, byl Judah Samet, válečný veterán Izraelských obranných sil, přeživší holocaustu, parašutista a radista, který v den projevu o stavu Unie oslavil 81. narozeniny. Podobný osud měl Joshua Kaufmann, který byl osvobozen americkými vojáky, ale většina jeho rodiny takové štěstí neměla a zahynula v koncentračním táboře. On pak odešel do Státu Izraele, bránit židovský stát. Posledním z hostů, který stojí za zmínku, je Debra Bisell, která byla pozvána jako důkaz nebezpečí ilegální imigrace. Oba její rodiče byli před třemi týdny zavražděni ilegálním imigrantem. Bylo jim osmdesát let. V souvislosti s jejich ztrátou zmínil statisíce zadržených a vyšetřovaných imigrantů podezřelých z násilné trestné činnosti, sexuálních napadení a pašování drog .
 
Donald J.Trump ve svém projevu hovořil o ekonomickém boomu posledních dvou let, který vedl ke vzniku 5,3 miliónů pracovních míst, včetně 600 tisíc míst v průmyslové výrobě. Oznámil, že více, jak pět miliónů Američanů přestalo být závislých na potravinových lístcích, nezaměstnanost dosáhla rekordně nízké úrovně, dochází k návratu soukromých společností do USA, a poprvé po 65 letech, jsou Spojené státy americké čistým vývozcem energie.
 
Další důležitým bodem bylo, že došlo k definitivnímu určení nadcházející schůze mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem, která má navázat na normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Dle vyjádření Donalda J.Trumpa má k setkání dojít 27. – 28. února ve Vietnamu.
 
V projevu Donald J.Trump varoval před ilegální imigrací, před znásilňováním žen, ke kterému dochází během migrantských vln, před tím, že pašeráci zneužívají děti jako živé štíty, a že je nutné pokračovat v boji s obávaným gangem MS-13, jehož skupiny aktivně působí ve 20 státech USA.
 
I v reakci na absurdní protesty demokratek zmínil Donald J.Trump, že 58% všech nově vytvořených pracovních míst, bylo obsazeno právě ženami, a že jejich ekonomické postavení se tedy zlepšuje.
 
Kritizoval i netečnost předchozích administrativ vůči Číně, poukázal na úspěchy a prospěšnost tarifních cel zavedených vůči čínskému zboží, ale zároveň vzdal hold čínskému presidentovi, a oznámil, že společně pracují na nových obchodních dohodách.
 
Dále, roku 2018 došlo díky zásahům ve zdravotnictví a farmaceutickém průmyslu, k rekordnímu snížení cen léků. Největšímu snížení za posledních 46 let. I tak se stále léky nedostávají řadě chudých Američanů, a dle Donalda J.Trumpa je tato situace nadále nepřijatelná. Veřejně vyzval k odtajnění záznamů soukromých pojišťoven, nemocnic a farmaceutického průmyslu, aby bylo jasné, jaká je skutečná cena léků. Kromě toho oznámil, že v dalších návrzích požádá Kongres o půl miliardy dolarů na desetiletý program rozvoje léčby a léčebných postupů u případů rakoviny a dalších podobných nemocí.
 
Za asi jeden z největších úspěchů své zahraniční a bezpečnostní politiky, ale především označil výrazné navýšení obranných a zbrojních výdajů u spojenců z NATO. Donald J.Trump dlouhodobě kritizoval nízké výdaje na zbrojení, a to, že musí USA zajišťovat ochranu v nerovném partnerství, zatímco jiné státy to ignorují. Za poslední rok, ale došlo k celkovému navýšení obranných výdajů NATO ve státech, kromě USA, o 100 miliard dolarů (ČR navýšila výdaje z 58 na 66 miliard Kč ).
 
Je vidět, že politika Donalda J.Trumpa se osvědčila, že přináší své ovoce a prosperitu Spojeným státům americkým. Určitě Vám přineseme článek o setkání s Kim Čong-unem, stejně jako další zprávu o stavu Unie příští rok.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 7.2.2019