5. říj, 2017

EVROPA: BALKÁNSKÝ SUMMIT - ŘECKO - SRBSKO - BULHARSKO - RUMUNSKO

V těchto dnech se v bulharském Euxinogradu koná balkánský summit. Summit čtyř představitelů čtyř balkánských zemí – Bulharska, Rumunska, Řecka a Srbska. Summit, který je ovlivněn událostmi z Katalánska, se koná pod záštitou bulharského premiéra Bojka Borisova, za účasti zbankrotovaného srbského prezidenta Vučiće, proti kterému stále probíhají demonstrace. Dalším hostem je řecký premiér Tsipras, ultralevicový vazal Evropské unie, který vzdor plamenné rétorice stihl Řecko rozprodat německým okupantům a nakonec rumunský premiér Mihai Tudose.
 
Celý summit se nese v zásadě na vlně dvou témat. Tím prvním je kolektivní poplácávání čtyř zbankrotovaných prozápadních politiků po ramenou a vehementní ujišťování, že udělají vše, proto aby se Srbsko stalo do roku 2019 vazalem Evropské unie, čemuž srbský prezident Vučić s radostí přikyvuje.
 
Druhé téma je zajímavější. Je k Evropské unii nepatrně kritické. Poukazuje totiž na dvojí metr, kdy státy Evropské unie z velké části uznali jednostranné odtržení srbské provincie Kosovo, ale dnes tvrdě kritizují separatismus Katalánců. Srbská vláda se pochopitelně postavila na stranu Španělska, protože ve vzniku nezávislého Katalánska vidí nebezpečí potvrzení bezprecedentního aktu kosovských separatistů, a to přestože podmínky pro nezávislost Katalánska jsou naprosto odlišné (a taky, protože španělská vláda odmítla uznat nezávislost Kosova). V tomto ohledu představitelé čtyř balkánských zemí kritizují EU za její dvojí metr.
 
Ovšem je to kritika ve stylu zvýšíme hlas, a pak se omluvíme, že jsme si dovolili ceknout. Takovým způsobem fungují všechny zavedené politické elity protektorátních státech EU, a Vučić se s touto rolí prozápadního kejválka už sžívá.
 
Musíme, jen doufat, že Srbsko nevstoupí do Evropské unie a nenechá se tak stáhnout na dno, kam už je nyní stahováno svým současným establishmentem. Naši srbští bratři se nesmí stát protektorátem Velkoněmecké říše, jako jim jsme dnes my.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 5.10.2017