6. říj, 2017

EVROPA: ŠPANĚLSKO: POPŘENÉ KATALÁNSKO

Popírání katalánského práva na sebeurčení a nezávislost pokračuje dál, když španělský ústavní soud zakázal konání schůze katalánského parlamentu, ke které má dojít 9. října z obavy, že by parlament vyhlásil nezávislost na základě demokratického referenda, které proběhlo, ale bylo tvrdě narušováno španělskými represivními složkami.

Už předtím stihl španělský král Felipe VI., který nastoupil jako naděje pro zachování jednoty monarchie po svém zdiskreditovaném otci, hrozit v nebývale radikálním projevu katalánským osvobozeneckým silám. Dovolával se jejich loajality vůči státu, který je okrádá na daních a upírá jim jejich národní, kulturní a občanská práva.

Evropská unie k represím nadále mlčí a dál se staví za Španělsko a jeho vládu, zatímco katalánští oligarchové a finančníci se stěhují do Madridu a ostatních španělských oblastí, jako vždy neloajální vůči svým zaměstnancům a sousedům. V Evropském parlamentu už taky stihli zástupci Evropské lidové strany, která je fakticky vládnoucí stranou Evropské unie, hrozit Kataláncům, že pokud odejdou ze Španělska, nebudou moci automaticky vstoupit do EU. Chudáci Katalánci…

Katalánský parlament, už potvrdil, že se sejde a bude o vyhlášení nezávislosti jednat. Situace se bude dál vyvíjet 9. října, kdy se ukáže, zda katalánská vláda bude mít odvahu, vyhlásí nezávislost a neposlušnost vůči centrální vládě, či zda spráskne podpatky a pokloní se vládnoucímu režimu.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 6.10.2017