23. říj, 2017

JIŽNÍ EVROPA: ŠPANĚLSKO: ÚTISK KATALÁNSKA POKRAČUJE

Obavy katalánského národa se to víkendu naplnily. Centrální vláda v Madridu aktivovala článek 155 španělské ústavy a ukradla katalánské regionální vládě a tamějšímu parlamentu jejich pravomoci v reakci na vyhlášení nezávislosti Katalánské republiky. Tento krok se jim na druhou stranu může velice vymstít. Po pokračujících represích, kdy španělská policie zatýkala další a další předáky separatistů, nyní musí být vyhlášeny předčasné regionální volby.

To by paradoxně mohl být další nesmyslný krok španělské vlády, která už se stihla tvrdými represemi proti separatistům ukázat být schopna střelit se do vlastní nohy. Chyba by to mohla být, protože nyní dělají ze separatistických vůdců mučedníky, potlačují katalánské národní právo a hlavně podněcují podporu radikálním separatistům.

Ty jsou představováni stranami Republikánská levice Katalánska a Kandidátka lidové jednoty. Tyto strany podporují současnou separatistickou vládu v Barceloně, ale žádají mnohem důraznější přístup. Poslední průzkumy prozatím nezohledňují aktivaci článku 155 a probíhající útok Španělska proti Katalánské republice, takže by podpora separatistů a zejména radikálních separatistů, mohla ještě stoupnout. V takovém případě by centrální vláda v Madridu, jen prohloubila svým chováním krizi ve vznikajících španělsko-katalánských vztazích jako vztazích dvou suverénních států. 

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 23.10.2017