25. říj, 2017

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: KOALICE SCHWARZ - BLAUE SE BLÍŽÍ

Dnes proběhlo ve Vídni, první kolo jednání mezi Lidovci (ÖVP) & Svobodnými (FPÖ) o nové vládě. Trvalo skoro 3 hodiny a oba dva šéfové mluvili o pozitivní atmosféře jednání. Černo - modrá koalice, se tedy blíží.
 
Sebastian Kurz byl pověřen sestavením vlády rakouským prezidentem Van Der Bellenem, po-té co, lidovci vyhráli 15.10.2017 volby v Rakousku. Jako první oslovil Svobodné, kteří skončili, jen o 1 poslanecké křeslo, za druhými Socialisty (SPÖ) a to díky korespondenčním hlasům z ciziny. Socialisté se chystají do opozice. 
 
Jako první v jednání je státní rozpočet a stav státní pokladny. Obě dvě strany sestaví tým odborníků na finance, a budou věc spolu řešit. Dále si stanovili 5 hlavních okruhů.
 
1) Sociální spravedlnost
2) Bezpečnost státu navenek a vnitřní bezpečnost
3) Stát vs. společnost
4) Místo občana v Rakousku
5) Budoucnost Rakouska
 
Na jednání o vládním programu si stanovili zhruba 60 dní, do 24.12.2017 neboli do vánoc, by vládní program měl být hotov. V týmu šéfa Svobodných HC Stracheho, je i letošní kandidát na prezidenta Norbert Hofer. Ten považuje černo-modrou koalici za jediné možné řešení, uvidíme jak velké ústupky bude muset udělat jak Sebastian Kurz, tak HC Strache. Nicméně je povzbuzením, že strana Svobodných bude ve vládě a bude moct věci ovlivňovat přímo. Střední Evropa, takový impuls potřebuje a to i v kontextu povolebních vyjednávání u nás. 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 25.10.2017
 
zdroj: