27. říj, 2017

ČESKO: ZEMANOVA MENŠINOVÁ & ÚŘEDNICKÁ VLÁDA II. TENTOKRÁT S PREMIÉREM ANDREJEM BABIŠEM

Andrej Babiš prohlásil, že sestaví menšinovou vládu svého hnutí ANO, a doplní ji o odborníky. Tím vyrazil víceméně všem ostatním dech a dal jim najevo, že je do vlády nevezme. Řekl ale také, že může do vládního prohlášení zapracovat některé věci ostatních stran z jejich programů, pokud to budou chtít. Je evidentní, že tento tah, je jeden z tzv. Zemanových tahů, a není se ani co divit.

Miloš Zeman prostě tyhle hry umí hrát a je v tom výborný. Uhrál svoji vlastní vládu jako menšinovou v roce 1998-2002, když udělal opoziční smlouvu s tehdy Klausovou ODS, a jeho vláda tak v klidu vládla celý mandát. Svůj tah se "svojí" vládou zopakoval v roce 2013, kdy jako nově zvolený prezident smetl neoblíbenou vládu ODS premiéra Nečase, Topky, a zbytky VV zvané Lidem. Vyčítali mu to tzv. demokraté a pravdoláska. Ti samozřejmě už rádi zapomněli na pučistickou vládu Václava Havla, kdy s pomocí přeběhlíků Rumla & Pilipa, rozbil vládu Václava Klause, a postavil si svoji, kterou nikdo nevolil a dosadil tam svoje lidi, a vládu vedl stbák Tošovský, tehdy to z tzv. pravdoláskových demokratů nikomu nevadilo. Dnes to u Babiše vadí. Babiš, ale narozdíl od Tošovského s Havlem, vyhrál drtivě volby. Mimochodem tehdy v té Havlově pučistické vládě, byl ministrem kultury i dnešní Babišův ministr obrany, jistý Martin Stropnický. Ta vláda vládla 7 měsíců. 
 
Zemanovi se tak otevírá možnost, být hlavním režisérem celého politického dění. Nejen, že si tím pohlídá svoje znovuzvolení (protože zbaví co nejdříve mandátu velmi neoblíbenou vládu premiera Sobotky), což je v pořádku a využil by toho každý prezident, pokud by byl schopen tu partii uhrát. A také tím posunuje dál politický systém od parlamentní liberální demokracie, k poloprezidentskému akčnějšímu a rozhodnějšímu systému, který je potřeba vytvořit. Postupuje v podstatě tak, jak postupoval francouzský generál De Gaulle (a toho nemůže ani Kalousek označit za ruského švába), když budoval Francouzskou 5. republiku a likvidoval nefunkční starou 4. Francouzskou republiku, nebo jako v současnosti v Polsku, kde Polský prezident Andrzej Duda posouvá systém do tzv. 4. Polské republiky, spolu s premiérkou Beátou Szydlovou a šéfem strany Právo a Spravedlnost Jaroslawem Kaczynskim. Tvrzení všech tzv. demokratů a pravdoláskařů, že jde o nerespektování ústavy a ohrožení demokracie, je samozřejmě trapné a směšné. Prostě se jen bourá to, co je nevyhovující a staré, a ustupuje to tomu, co funguje a paradoxem toho je, že to dělá jeden z nejstarších demokratů a sametových revolucionářů u nás, a tím Miloš Zeman bezesporu je. Nechme ho, ať svoji velkou hru dohraje, nebude to na škodu demokracii a našemu státu.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 27.10.2017