31. říj, 2017

ČESKO: PREZIDENT MILOŠ ZEMAN POVĚŘIL ANDREJE BABIŠE SESTAVENÍM VLÁDY ČR

Dnes byl na zámku v Lánech pověřen sestavením vlády vítěz parlamentních voleb a předseda hnutí ANO, Andrej Babiš, prezidentem ČR Milošem Zemanem. Zeman preferuje jednobarevnou menšinovou vládu ANO. Tu se rozhodl Andrej Babiš sestavit, po - té, co selhalo vyjednávání o koalici. Zeman také řekl,  že na rozdíl od Václava Havla a Václava Klause, nebude svazovat pověřeného Babiše tím, aby mu přinesl 101 hlasů. Zeman Babiše označil za úspěšného politika a podnikatele. Babiš pověření přijal a řekl že se pokusí vládu sestavit do vánoc. Dále, že chce pracovat pro lidi a vyzval další parlamentní strany, aby jeho vládu podpořili, a dodali mu i svoje odborníky. Zeman nakonec uvedl, že nechce předčasné volby, a že Babiše pokud neuspěje pověří i podruhé, a potřetí pověří šéfa sněmovny (tedy poslance za ANO Radka Vondráčka, pokud bude sněmovnou zvolen). Na plán Miroslava Kalouska (Top09) zablokovat sněmovnu a volbu předsedy, řekl Miloš Zeman, že ho to nepřekvapuje, protože gentleman tohle nedělá, a že si, ale nikdy nemyslel, že by pan Kalousek byl gentleman. 

Projev prezidenta ČR Miloše Zemana:

Předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi jsem dnes v Lánech předal pověření k jednání o sestavení nové vlády. Při té příležitosti jsem uvedl:

Vážený pane předsedo hnutí ANO, dámy a pánové,

jsem velmi rád, že mohu učinit první krok k sestavení stabilní, úspěšné a dlouhodobé vlády České republiky. Tímto prvním krokem, jak odpovídá tradicím, je to, že prezident republiky pověřuje politickou osobnost, v daném případě vítěze voleb, jednáním o sestavení vlády.

Moji předchůdci, ať už to byl Václav Havel nebo Václav Klaus, svazovali toto pověření s tím, že kandidát na premiéra musí získat předem důvěru Poslanecké sněmovny. Rozhodl jsem se, že Andreje Babiše žádným takovým omezením svazovat nebudu. Vedou mě k tomu čtyři důvody.

Ten první a nejdůležitější je, že se jedná o vítěze voleb, a to vítěze s výrazným náskokem před všemi ostatními.

Druhý důvod spočívá v tom, že se jedná o úspěšného podnikatele, jehož podnik platí daňe v České republice.

Třetí důvod, že se jedná o politika, který vybudoval silné a úspěšné politické hnutí.

A pak je tady poslední důvod, že se jedná o úspěšného ministra financí, který poprvé dovedl státní rozpočet k rozpočtovému přebytku, i když, pane předsedo, i nadále zastávám názor, že kdyby ten přebytek byl nižší ve prospěch vyšších investic, tak že by to České republice a její ekonomice výrazně pomohlo, ale není vyloučeno, že o tom budeme spolu diskutovat ještě další čtyři roky.

Milý pane předsedo, dovolte, abych Vám pověření, které je stylizováno naprosto přesně stejně, jako když mě Václav Havel pověřoval jednáním o sestavení vlády, předal a popřál Vám úspěch ve Vašem jednání.

Andreji, ať se Ti daří.

 
Autor: TGM, Praha, ČR, 31.10.2017
 
zdroj: