4. bře, 2018

DENNÍ TELEGRAF neděle 4.3.2018

SLOVENSKO: Prezident Kiska vyzval k předčasným volbám, nebo obměně vlády
 
Slovenský prezident Andrej Kiska v mimořádném vyjádření k aktuální politické situaci v zemi navrhl zásadní rekonstrukci vlády, anebo předčasné volby.
 
Zdroj: 
 

NĚMECKO: Koalice GroKO (CDU/CSU-SPD) v čele s Merkelovou bude pokračovat

Němečtí sociální demokraté (SPD) ve vnitrostranickém referendu podpořili vznik koalice s konzervativní unií CDU/CSU. Pro pokračování velké koalice v Německu se vyslovilo 66 procent sociálních demokratů, uvedlo vedení strany. Je to o poznání více, než se čekalo. Proti bylo 34 procent hlasujících, účast v referendu dosáhla 78,4 procenta.Referenda se mohlo zúčastnit všech zhruba 463 tisíc sociálních demokratů, hlasovalo ale jen 378 437 členů. 
 
Zdroj:
 
ITÁLIE: Parlamentní volby do sněmovny & senátu
 
Dnes se konají parlamentní volby v Itálii. Koalicepravého středu, kde hraje hlavní roli Berlusconiho Forza Italia & Salviniho Lega, má šanci na mžnou vládu.
 
Zdroj:
 
ŠVÝCARSKO: Referendum o veřejnoprávní SRF (TV & Rozhlas)
 
Ve Švýcarsku je dnes referendum o tom, jakou budou mít veřejnoprávní televizi a rozhlas. Nejde jen o výši poplatků, ale také o to, kdo všechno ji musí platit, nebo zda lze přispívat dle libosti na něco jiného. Pro některé občany mohou být poplatky zrušeny úplně...
 
Zdroj:
 
RAKOUSKO: KORUTANY: Zemské volby
 
Dnes se konají v Korutanech zemské volby. Rakouští Svobodní (FPÖ) jsou v průzkumech druzí za socdem SPÖ, ti však nejsou vítači, jako vedení SPÖ. Ze zemského sněmu v Korutanech by mohli vypadnout místní Zelení.
 
Zdroj: