21. dub, 2019

DENNÍ TELEGRAF neděle velikonoční 21.4.2019

UKRAJINA: II.kolo prezidentských voleb

Na Ukrajině dnes začalo druhé kolo prezidentských voleb. Více než 30 milionů oprávněných voličů má na výběr mezi dosavadním prezidentem Petrem Porošenkem (53) a nováčkem v politice, bavičem Volodymyrem Zelenským (41), kterému průzkumy předpovídají jasné vítězství. I v prvním kole před třemi týdny získal bezmála dvakrát více hlasů než obhájce mandátu.

Zdroj:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ukrajina-voli-prezidenta-hodne-volicu-chce-zmenu/1747483


SRÍ LANKA: Útoky na kostely a hotely nepřežilo 160 lidí

Dnešní pravděpodobně teroristické útoky na několik kostelů a hotelů na Srí Lance nepřežilo 160 lidí. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Podle agentury AFP je mezi oběťmi také 35 cizinců, jejichž národnost zatím není známa. Bilance se nepřestává zhoršovat, srílanský server Onlanka hovoří o 160 mrtvých. Podle Reuters je zraněno více než 400 lidí, agentura Nová Čína uvedla, že zraněni jsou čtyři čínští občané. Terčem útoků, jež se odehrály současně během půl hodiny, byly tři katolické kostely a tři luxusní hotely. Češi, kteří cestují s cestovními kancelářemi, jsou podle mluvčího asociace CK v bezpečí.

Zdroj:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/utoky-na-kostely-a-hotely-na-sri-lance-neprezilo-160-lidi/1747512


 

SVĚT: Velikonoce 2019 & Pesach 5779
 

Velikonoce (latinsky pascha, řecky πάσχα – pascha, hebrejsky פֶּסַח‎‎ pesach – přechod, přejití) jsou nyní nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vedle toho jsou Velikonoce obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, které s náboženským svátkem souvisí jen volně.

Pesach (hebrejsky: פֶּסַח‎‎) je jedním z nejdůležitějších židovských svátků a zároveň jedním z nejstarších vůbec (jelikož příkaz k jeho dodržování byl dán jako jeden z mála ještě před darováním Tóry na Sinaji). Společně se svátky Šavu'ot a Sukot se řadí mezi tři poutní svátky, které se každoročně slaví. Připomíná vyjití z otroctví a cestu ke svobodě; zároveň je oslavou probouzení půdy a země.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Velikonoce

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pesach