28. čvn, 2019

DENNÍ TELEGRAF pátek 28.6.2019

ČESKO: Premiéři V4 dnes budou v Praze jednat o evropském summitu

V Praze se dnes sejdou předsedové vlád zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, aby se poradili před mimořádným zasedáním Evropské rady, které se uskuteční v neděli 30. června v Bruselu. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu na plénu Sněmovny při schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě řekl, že summit zásadně rozhodne o tom, kdo bude předsedou Evropské komise, Evropské rady a Evropské centrální banky.
 
Zdroj:
 
ČESKO: Zeman k výměně ministra odmítá ultimáta, ČSSD věští ústavní krizi
 
Situace kolem výměny ministra kultury se ve čtvrtek vyhrotila. ČSSD mluví o možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by Miloš Zeman s výměnou nadále otálel, a podle předsedy strany Jana Hamáčka se Česká republika dostala na hranu ústavní krize. Věc chce mít ČSSD vyřešenou do konce června. Zeman odmítl ultimáta, odchod ČSSD z vlády by byl podle něj jen její personální rekonstrukcí. Premiér Andrej Babiš (ANO) kompetenční žalobu odmítá. Zástupci sněmovní opozice vyzývají k ústavní žalobě na prezidenta.
 
Zdroj:
 
 

JAPONSKO: Summit G 20 Osaka 2019
 

Prezidenti Spojených států a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin se na dnešní schůzce v Ósace podle agentury Kjódó dohodli, že budou pokračovat v jednáních o kontrole zbrojení. Trump přitom prohlásil, že nový kontrolní režim musí zahrnovat Čínu.

Zdroj:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-japonsku-zacina-summit-g20-predznamenaji-ho-schuzky-statniku/1772302