16. zář, 2017

MARTIN KONVIČKA: JE POLITICKÁ KOREKTNOST SLUČITELNÁ S CIVILIZACÍ?

Politická korektnost - snaha vychovávat a ovládat lidi skrze kontrolu řeči, protože řeč dělá myšlenky a když budeme říkat samé sluníčkové věci, svět se změní ve sluníčkové místo - je nesporně největší idiocií, k jaké degenerující "západ" mohl dospět.

Představa, že "zlé slovo" může ublížit či urazit, se pak stala představou totalitní, představou znemožňující myslet a mluvit - a to přesně v okamžiku, kdy jsme připustili, že je na předmětu řeči - na tom, o kom se mluví - aby rozhodl, že se cítí ublížen a uražen. Protože jakmile dáte lidem do ruky takovou zbraň, vždy a za všech okolností se najdou frustráti, zakomplexovanci, snůšky mindráků - ale i oportunisté, konjunkturalisté a vyčůránci - kteří tu zbraň použijí. Kdekdo se bude cítit uražen, kdekdo bude uraženými umlčen. 

A potom, až budou uraženi / umlčeni úplně všichni, nezbyde lidstvu (krom slaďoučkých řečiček sluníčkových lidiček) nic, nežli neartikulované skřeky. A klacky. (A možná ještě daňové statistiky a obálky s úředními výzvami). Svět se vrátí kamsi do dob válek neandrtálců s kromňonci, nebo možná do časů raného Sumeru, kdy už též znali daně a státní byrokracii. 

Na dosud (žel) nejpopulárnější sociální síti, facebooku, jsem ten vývoj pozoroval jako ve zrychleném přenosu. Před 8 či ještě 6 lety to skutečně bylo svobodné místo. Možná až příliš svobodné - ale to je věc vkusu a nikdo nikoho nenutil účastnit se debat či zábav, které mu nevyhovovaly. Pak začalo zakazování - zpočátku vzácně, za opravdu drsné či nevkusné projevy, nahotu, nechutnosti a podobně. Přidala se politika - zpočátku však muselo jít o skutečné výzvy k násilí. Postupně vykrystalizovala témata povolená, tolerovaná a nepřípustná .. 

Kam jsme dospěli, ilustruje obrázek 

Všimněte si - na nikoho se tam neútočí, jen se komentuje, leč v tom komentáři zazní slova - "šikmoocí hnědí lidé". 
Což je asi útok, a to se nesmí - nesmí se popsat, jak (přibližně) vypadá Barmánec, nesmí se napsat, kolik je v Barmě etnických menšin. Přitom obojí najdete v kdejakém slovníku. 

Přesně takto - lokajstvím korporací vůči politicky korektním vládám - dříve nebo později skončí celá civlizace. 

Literatura, film, divadlo, humor, hudba, výtvarné umění --- všechno. 

Neboť: 

Není snad celá první část Bible o etnicko-náboženském konfliktu, poměrně nevybíravě popisovaném?
Nezačíná snad kánon západní literatury Iliadou, kdy si dvě party lidí (etnicita), vzývající trochu jiné Bohy (náboženství), dávají do zubů kvůli ženské (sexuální orientace)? 

Nejsou snad Ceasarovy Zápisky z války galské (kdysi dávno základní četba pro studenty latiny) kompaktním dílkem, věnovaným útokům na etnicitu a náboženské přesvědčení tehdejších nepřátel Říma, Galů? 
Co středověká jarmareční píseň, hrdinské eposy, renesanční milostná literatura, Boccaccio a Shakespeare a Molliere? Co realistický román 19. století, řeší se tam vůbec něco jiného, než osoby jiné národnosti (Vojna a mír), jiných mravů (Nana) či jiného třídního původu (Otec Goriot)?

Co veledílo moderní české literatury, Dobrý voják Švejk? Myslím, že koryfejové politické korektnosti by ten tlustý špalek sestříhali tak na 15 stran. 

Jenže čert vezmi knihy. Napadlo Vás někdy, jak rasističtí byli klasikové výtvarného umění, když zobrazovali ďábly jako tmavé? Jak odporný rasista byl takový Paul Gaugin, nebo jeho Tahiťanky mají pleť olivově hnědou, a ne, jak by se slušelo, NEUTRÁLNĚ ČERNOBÍLOU. 

A co hollywoodský film? Skoro v každém dílku najdeme nějakého toho černocha, nějakého toho bělocha, občas nějakého jinosexuála, tu a tam i černocha, nebo dokonce bělocha.  Je to naprosto jasný útok a diskriminace. Barevní, a samozřejmě ani bílí, lidi do filmu nepatří - neb už zobrazení je útok. 

------------ 

Dopil jsem svoji odpolední kávu a myslím na svět, kde na etnicitu, barvu, náboženství ani sexuální orientaci neútočí, anžto se o nich nemluví. 

Občas v tom světě někdo spadne ze střechy mrakodrapu. 

Nikdo si ale nedovolí říct, že ho z té střechy shodili, protože byl "teplý", nebo šlo o "děvče padlých mravů", případně "úspěšného IT podnikatele, který se zaprodal". 

Cokoli z toho by byl útok. 

A tak všichni mlčí, jen občas vydají neartikulovaný skřek.

Autor: MARTIN KONVIČKA, České Budějovice, ČR, 16.9.2017