17. zář, 2017

MARTIN KONVIČKA: CO JSEM VYPOZOROVAL Z PŘEDVOLEBNÍ DEBATY ČT 24

Výsadou politické mrtvoly je, že můžete pinožení na politické scéně komentovat bez ohledu na to, že se s některým z aktérů budete do budoucna potřebovat domluvit. Když to pinožení navíc pozorujete v dlouhých intervalech, což je u mě dáno jednoduše tím, že nevlastním televizi, je dojem dokonalý. Chybí-li vám s politiky každodenní vizuální kontakt (který má třeba občan, denně vystavený propagandu typu zpráv ČT), spíše si všimnete změn a trendů.

Pokud tedy nějaké jsou. Dlouho avízovaná první předvolební debata české televize ovšem ukázala, že žádné změny a trendy nejsou. Kdybych ty kluky ušatý (jediná zúčastněná dáma promine) poslouchal před rokem nebo třemi lety, říkali by totéž co předevčírem, v pátek 16. září 1917. A za dva roky budou říkat opět to samé, pokud je pustíme k lizu. Odmítají si připustit, že 90. léta skončila a že Evropa na začátku XXI. století je úplně jiným kontinentem, než byla na sklonku století XX.

Poučný byl i výkon moderátora (Jakub Železný, vzorně konjunkturální synátor byvšího televizního mága Vladimíra Železného). Křečovitá snaha o „vyváženost“ se projevovala ve chvílích, kdy nevybíravý útok na zástupce establišmentem nenáviděných stran (zejména zástupce SPD, méně pak ODS nebo komunisty) „vyvažoval“ něžně laškovným „útokem“ třeba na Piráta nebo Lidovce. Propagandistický spin-doktoring prozrazovaly dlouhé přehledové prostřihy, jež oddělovaly jednotlivé části debaty. Díky nim jsme se dozvěděli, kolik nakoupila armáda zbraní nebo kolik nám v kterém roce přibylo policistů – se zjevným cílem podsunout divákovi, co si o událostech myslí naše neomylná veřejnoprávní televize a co by si tudíž měl myslet i on.

K debatě připustili zástupce 10 stran, vybraných podle dubiozního kritéria „volebního potenciálu“. Slovo dostávali postupně. Proberu tedy postupně, co jsme se od nich dozvěděl.

Ivan Bartoš (Piráti) nezklamal pověst své strany coby chytřejších, cyničtějších a možná i pohlednějších Zelených. Nebo též páté kolony eurohujerství, určené k lákání prvovoličů. Jako jeden z mála debatérů prokazoval znalost detailů některých témat – třeba migrační problematiky. Znalost detailů však není k ničemu, když jako lék na vše, co k nám exportuje vrtačská a islámofilní EU žádá – více EU. Pobavil například návrhem, předcházet terorismu „lepší spoluprací tajných služeb“. Jako by tajné služby takového Německa, které ani neví, kolik se mu v zemi pohybuje „syrských dětí“ vzhledu dvacetiletých subsahařanů, dávno neztratily jakoukoli relevanci.

Janě Černochové (ODS), jediné dámě ve studiu, neulehčily krásné rudé šaty její nelehkou situaci. Vždy si jí budu považovat výše, než politickou korektností vykastrované „konzervativce“ z té kdysi zajímavé partaje – a není to tím, že je blondýnka. V řadě společenských témat je to taková „poslední havlistka“ (v tom dobrém, sympatickém smyslu) a islám má ráda asi jako osinu mezi hýžděmi. Leč, pod tlakem partajních kolegů si nesmí „zadat s extrémisty“ (aby kolegové nepřišli o kšefty), proto lavíruje – a působí hloupě. Mluví o ozbrojení obyvatel a posílení armády, a současně mlčí o islámské expanzi a nezbytnosti Czexitu. Má skoro určitě na víc, ale to by musela být v úplně jiné straně.

Alexander Černý (Komunista) rovněž prokázal nemalé faktické znalosti. Bohužel však – jako celá jeho partaj – dodnes „bojuje s americkými imperialisty“. Jinak si nedovedu vysvětlit, že celý blízkovýchodní konflikt svádí na Američany, aniž by připustil, že vývoj v těch zemí má i vnitřní, islámem podmíněnou dynamiku. Migrační krize navíc podle něj „nemá řešení“ – což by kandidující politik neměl vyslovit nikdy, protože pokud něco neumím řešit, proč chci být politikem? Pokud kvůli pohodě ve Sněmovně, má to říct rovnou – věrní komunističtí voliči mu to do uren stejně hodí.

Ivan Gabal (KDU-ČSL) prostě předvedl to nejhorší na partaji, která dávno není ani křesťanská, ani lidová. Na vše by ordinoval více Evropy, více migrace, více falešné „tolerance“. Je až s podivem, že strana, která se do sněmovny může dostat jedině kvůli popularitě hejtmana Čunka a hlasům venkovských věřících, za sebe posílá do Sněmovny pravý opak svých voličů. Kéž se tentokrát přepočítají a Sněmovna jim unikne.

Jan Hamáček (ČSSD) předvedl význam slova chucpe v přímém přenosu, když se opakovaně vychloubal, že Česko patří k nejbezpečnějším zemím světa, migranti sem stejně nechtějí, atd. atp. Nějak nám pozapomněl na své dřívější proslovy, v nichž se chlubil „respektem k islámu“ a hlasitě odsuzoval „islámofoby a xenofoby“. Po někom tak krystalicky křivém nemůžeme chtít, aby za tu bezpečnost, a malou atraktivitu pro migranty, poděkoval třeba prezidentovi, nebo politikům typu Tomia Okamury, nebo spontánnímu „lidovému“ odporu, který symbolizovaly spolky jako IVČRN, BPI, Naštvané matky a mnohé další. Prý to vše „zvládli“ sami socialisté, a zvládnou to i do budoucna. Angela Merkem na něj může být pyšná.

Vít Rakušan (STAN) měl ze všech zúčastněných pánů nejslušivější oblek. A nejpůsobivější přednes – tedy z hlediska učitelů P.R., méně už z hlediska obsahového. Když se (v hádce se zástupcem SPD) rozohnil na téma nevyhnutelnosti našeho členství v NATO, připomínal nadšeného premianta VUMLu (pro mladší ročníky: večerní universita marxismu-leninismu), vychvalující nerozbornou družbu se Sovětským svazem (opět pro mladší: to bylo cosi, co bylo stejně nepostradatelné a bez alternativ, jako dnes lezení do zadele EU).  Obsah byl k nerozeznání od zástupců Top09, Lidovců, Zelených … až si člověk říká, co dělá ve studiu zástupce partaje, kterou k ničemu nepotřebují ani Lidovci.

Vít Skalický (Top09), vedle obvyklé nudy na téma „více EU“, překvapil, ba přímo šokoval, když navrhl systematické sledování mešit a islámských kazatelů. Tím nejen (o hrůzo!) přiznal spojení prachbídné bezpečnostní situace s machometánstvím – on dokonce horoval pro řešení, kterým už léta argumentují IvČRN, Kuras, Konvička, Okamura… Prostě všichni. Vedle socialisty Sobotky nám tak v čase předvolebním vyrostl zbrusu nový „islámofob“. Však mu to hned dal sežrat mladší z obou Stropnických. Škoda, že se těchto slavných dní nedožil Blok proti islámu, hned bychom panu Skalickému věnovali čestné členství.

Stropnický – herec (Babišovi loupežníci) zahrál jeden ze svých lepších partů. Ministra obrany, který „to zvládá“ (v tom byl zajedno se socanem Hamáčkem) a svému resortu rozumí (dobrý herec musí své roli věřit). Věcně byl ovšem úplně mimo. Jen naprosté strategické vemeno se může chlubit se, jak skvěle plní požadavky NATO na přezbrojení – požadavky pocházející z doby dávno před prezidentem Trumpem a budující Armádu ČR jako součást mezinárodního policejního sboru, a nikoli jako armádu schopnou bránit suverénní stát.  

Stropnický - herečka (Zelení) se role nevolitelného strašáka, který má nahnat mládež k Pirátům a starší idealisty k Lidovcům,  Top09 či STAN, zhostil ještě lépe, než jeho táta role tvrďáckého ministra obrany. Zábavný byl v okamžiku, kdy se hádal s Janou Černochovou na téma armádní propagace ve školách. Získal jsem z toho dojem, že on opravdu věří, že bytostná liberálka Jana Č. je krvelačná militaristka, snící po nocích o aktivistech z Kliniky trýzněných v mučírnách Mossadu. Na což se dá říct jediné: „Ach jo“.

Radovan Vích (Okamurovec), pro něhož šlo možná o první „velké televizní vystoupení, byl proti ostříleným mediálním matadorům ve zjevné nevýhodě. Působil tudíž jako poctivý chlap vržený mezi politiky. Držel jsem mu palce – bylo mi totiž jasné, jak mu je. Jeho projev, to byla série promarněných příležitostí, člověk se chytal za hlavu, v které chvíli by zareagoval jinak, ale přiznejme si: Z pohodlí tchánova obýváku se to kibicuje. Škoda, že byť voják, nešel do útoku hned v prvním kole. Tam mělo zaznít to zlé slovo na „i“, tam ztratil strategickou iniciativu. Promarnil ale i druhou šanci. Když na něj moderátor dotíral, kdo že chce „islamizovat ČR“, mohl se napřáhnout k ostatním debatérům, a ukazovat prstem: „Bartoš, Gabal, Hamáček, Rakušan, Skalický, Stropnický herec i hérečka. Černému věřím, že ne, Černochová opravdu ne“. Neměli by jej za to sice rádi, ale oni ho nemají rádi i tak. Inu – snad příště. 

Autor: MARTIN KONVIČKA, ČR, 17.9.2017

zdroj:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2243209-bartos-nerozhoduji-pocty-vojaku-ale-technologie-soucasne-valky-vedou-drony