24. zář, 2017

MARTIN KONVIČKA: JE NOVODOBÝ "ÚSTAV ŠLECHTIČEN" PŘÍPRAVKOU NA ISLÁMSKÉ VDAVKY?

Ústavy šlechtičen - třeba slavný palác Smoľnyj v předrevolučním Petrohradě - byly takovými "rodinnými školami" pro vyšší třídu. Sloužily k tomu, aby se zde nepříliš bystré dívky z lepších rodin naučily všem dovednostem, užitečným pro co nejvýhodnější sňatek, od líčení a stolování po jazyky a společenskou konverzaci. 

Takovým dnešním Ústavem šlechtičen je v Praze tzv. Metropolitní universita. Soukromá, drahá a nabízející snadné tituly v oborech, jako jsou zahraniční styky, mezinárodní obchod nebo arabistika. Chodí sem dcerky bohatých tatínků a taky cizinců žijících v ČR, včetně diplomatů a cílem je, naprosto zjevně, dostat do dotyčných něco málo dovedností, aniž by na krok vybočily z příslušných společenských kruhů. Mezi vyučujícími je i pár akademicky zvučných jmen, ne že ne - byť zde mnozí pracují kvůli výhodnému přívydělku. 

Břetislav Tureček, autor obhajoby islámského šátku, akademicky zvučným jménem není. Zato jej už od dob IvČRN známe jako zvučného islámofila - holt nomen-omen. Jak zvučného, to si přečtěte. "Chlap", kterého živí balamucení hlav dnešních "šlechtičen", zde vykládá, že islámský šátek - nošený SAMOZŘEJMĚ vždy dobrovolně - je ochranou dívčí krásy - před nenechavými muži. Implikuje tím vlastně jakousi diskriminaci naruby: Islámská nerovnoprávnost mezi pohlavími dle něj vlastně znevýhodňuje muže, kterým pak nezbývá, než čekat, jako křepelku jim vybere rodina, případně pronásledovat "nevěřící" ženy, migrovat do jejich zemí, a tam znásilňovat a vraždit ... 

Hodně se od časů Ústavů šlechtičen změnilo. Učitelský Tureček, který by něco takového vykládal šlechtičnám ve Smolném, by byl odměněn přinejmenším proběhnutím uličkou - při kterém by ho mladí kadeti sešvihali jako psa - a následným odvelením na kavkazskou hranici. Tam, střežíce křesťanské vesnice před mohamedánskými přepady, by mohl přemýšlet, jak hluboko to klesl. 

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 24.9.2017

zdroj:

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/satek-nosim-sedm-let-chranim-svou-krasu-pred-neznamymi-muzi-37402?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp