10. říj, 2017

MARTIN KONVIČKA: ZEMAN V RADĚ EVROPY - LEKCE Z REALITY

To je zas v álejích nablito. 

Prezident České republiky vystoupil před Parlamentním shromážděním Rady Evropy (nezaměňovat s Parlamentem EU - Rada Evropy, na rozdíl od EU, shromažďuje všechny evropské státy, je ovšem jen reprezentativním "poradním" orgánem, který moudře projednává spoustu zbytečností) - a česká média se mohou zbláznit. Starý pán totiž opět ukázal, že na rozdíl od většiny veleduchů v předsednictvu Rady myslí hlavou a mluví k věci. Jeho zahraniční posluchače to muselo překvapit, tuzemské mainstreamové komentátory to (řečeno s klasikem) přinutilo až k pláči. 

Jen uvažte, že ten "bastard, ale náš" si mimo jiné: 

- připomenul dávnou zeměpisnou poučku, že Evropa nekončí někde mezi Berlínem a Minskem, ale sahá až k Uralu; navíc si pomohl citací de Gaulla, kterého těžko označit za Putinova agenta 
- poučil přítomné, že ekonomické sankce nefungují a jen zvyšují popularitu takto "trestaných" lídrů
- vedle de Gaulla citoval Solženicyna a Talleyranda, toho druhého navíc spatra 
- zmínil, že vedle Bethovena existoval jakýsi Čajkovskij

- postavil "anexi Krymu" vedle "samostatnosti Kosova", a to vedle referenda v Katalánsku - a měl tu drzost zmínit cosi o dvojích metrech
- označil soudobý terorismus za terorismus islámský, a otevřeně hovořil o "jiné civilizaci". 

Shromáždění zasloužilí Evropané - vypadající do jednoho jako akademik Drahoš křížený s paní učitelkou občanky ze základky - byli očividně v koncích. Nezmohli se ani moc na odpor - protože nevěděli, jak. Zeman k nim rozvážným, trochu unaveným hlasem promlouval o věcech, o kterých průměrný kariérní euro-politik nemůže mít tušení, anžto místo četby, sebevdělávání a myšlení "implementuje" a "realizuje direktivy" - neboli, leze nějakému jinému euro-politikovi do zadele a leští kliky. Je to trochu smutné, ta víra podprůměrných, že mají nárok vést své národy. Ještě smutnější však byla jejich snaha Zemana utřít - zoufale jim to nešlo. 
 
Když Zeman krapet vychloubačně zmínil, že má v ČR popularitu "jen  51 procent", bylo mi jeho posluchačů vyloženě líto. Nikdo z nich totiž nadpoloviční popularitu nemá - a vědí to, stejně jako to ví český prezident. 

Událost však měla jednu světlou chvilku: Hezkou arménskou političku, která Zemana pochválila, že otevřeně odsoudil genocidu Arménů ze strany mohamedánské Osmánské říše. Takže ne vše v mladé evropské politice je ztraceno, jen člověk musí hledat dost daleko od trojúhelníku Berlín - Brusel - Štrasburk. 
 
A jak už to chodí, hýkání tuzemských mediálních mudrlantů je snad ještě víc sexy, než mladá arménská politička. Ty ekvilibristiky, s nimiž se snaží proklínat Rusy za Krym, a současně milovat Madrid za Katalánsko a Berlín za Kosovo. Ta zoufalá snaha dělat ze Zemana hlupáka. Člověk jen čeká, kdy mu vytknou "mizernou angličtinu" - jež byla, jaká byla, ale určitě byla lexikálně přesnější, než simultánní překlad české televize.  
 
Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 10.10.2017