20. říj, 2017

MARTIN KONVIČKA: PROTIISLÁMSKÁ SLUNÍČKA U VOLEB

Za ten termín vděčím kupodivu Janě Volfové. Zažil jsem s ní leccos dobrého i zlého mám nárok nepřijít jí jméno, ale nelze jí upřít zkušenost v politických intrikách a odhadu konkurentů. 

Za "sluníčka, která jen nemají rády islám", kdysi označila kohosi z antiislámské internetové staré gardy. Už vlastně nevím, koho a není to podstatné. Pamatuji si ale důvody, proč tak učinila. Nebylo to proto, že by dotyčný měl raději artové filmy než fotbalové přenosy, dával přednost kavárnám před sport-bary, poslouchal trance nebo jungle spíše než dechovku nebo Ortela, a zpříjemňoval si večery marihuanou - podle všech těchto kritérií bych totiž největší "protiislámské sluníčko" byl já sám (což dobře věděla). Znaky, charakterizující protiislámské sluníčko, jsou zhruba následovné: 

1) Rádo o problematice vede dlouhé diskuse, píše oduševnělé články nebo statusy na facebook. Když však má vyjít mezi běžné lidi, vysvětlit složitou problematiku hospodské společnosti nebo se pohádat s oponentem, zdráhá se. Je to "pod jeho úroveň".  
2) Protože problému islámské expanze perfektně rozumí (což ano, o tom žádná!), má přečteno spoustu zdrojů, atd. atp., pokládá každého s jenom o trochu povrchnějšími znalostmi za avanturistu, povrchního dryáčníka, populistu a podvodníka. Logicky s nikým takovým nespolupracuje.  
3) Nespolupracuje ovšem ani s nikým, jehož znalosti jsou srovnatelné s těmi jeho - dotyčný by mohl odhalit mezery v informovanosti, rozhledu a sečtělosti. Rád s někým, jehož pokládá za srovnatelně zasvěceného, diskutuje - to ano. Ale že by se s ním pustil do společného projektu, to ne. Určitě by to totiž vše dělal nejlépe - kdyby se mu chtělo. 
4) Z výše uvedených důvodů plyne, že nevstoupí do žádného protiislámsky orientovaného spolku či partaje - a pokud náhodou vstoupí, po pár schůzích či akcích na členství rezignuje. Je to logické, ve spolcích či partajích by se musel zabývat "plebsem", "únavně schůzovat" a co je nejhorší, mohli by po něm chtít úkony jeho kvalit tak nedůstojné, jako je roznášení tiskovin či lepení plakátů. 
5) Protože není členem žádného protiislámského uskupení, zbyli v těch uskupeních (očima našeho sluníčka) jen "pitomci, primitivové, kariéristi a lůza". Něco takového je pro něj pochopitelně nevolitelné - nemohl by si "volbu těch šašků" srovnat se svým svědomím. 
6) Protože "nemá koho volit", vede sáhodlouhé debaty nad bídným stavem politických stran, neschopností, dryáčnictvím či naopak všehoschopností jiných protiislámsky zaměřených politiků (aktivistů, publicistů...) a zoufale hledá ve veřejném prostoru někoho, kdo "sice není dokonalý, ale aspoň by se za něj nemusel stydět". Výsledkem je těkání od jednoho politického subjektu či zaručeného spasitele k subjektu či spasiteli druhému, třetímu a čtvrtému. Všichni ho pochopitelně postupně zklamou - z důvodů uvedených v bodech 1-5). 
 
Ve výsledku - pokud už jde volit - podpoří některou ze "slušných" a "zavedených" stran - takovou, která mu vyhovuje ostatním programem, volí ji slušní lidi a - světe, div se - má ve svých řadách nějakého aspoň umírněného kritika islámské expanze, nejhorších výstřelků EU a podobně. Jenže ouha - takové lidi mají ve svých řadách téměř všechny partaje, když tedy pomineme Piráty a Zelené. Dokonce i Lidovci (např. Čunka), nebo Top09 (Váchu), nebo ANO (Soukupa). Co na tom, že tito v mnohém sympatičtí politikusové ve svých stranách mnoho nezmůžou? Naše protiislámské sluníčko je spokojené - podpořilo přece menší zlo a nevolilo populisty (kariéristy, dryáčníky, poplety, blbce). A kdo ví, možná, ti rozptýlení sympatičtí politici jednou změní směřování svých stran. Sluníčko se může cítit být jedním z "lepších lidí", státotvorným občanem a příslušníkem elitní kavárny - která ho ovšem nijak neocení. 
 
Na zásadní problém sluníčkova volebního chování před časem upozornil Petr Hampl: Podpora takzvaných slušných elementů z prosystémových stran je zásadně špatně, když je prohnilý a nereformovatelný celý systém. Západní Evropu, kde je prohnilost systému zřejmá i slepému, totiž neislamizovali radikální levičáci, zelení a jim podobní. Islamizují ji spořádané, často takzvaně konzervativní, strany. 

Nakonec, i Angela Merkel před nějakou tou dekádou s oblibou kritizovala "selhání multikulturalismu". A jaká to je islamizátorka! 
 
Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 20.10.2017