26. říj, 2017

MARTIN KONVIČKA: PARADOXY ČESKÉHO STRANICTVÍ

Všimli jste si, že zákruty našeho poměrného volebního systému, obratné kamufláže pretendentů politických úřadů i rozmary voličských preferencí občas dostanou k vládním postům politiky, kteří nejsou tím, čím se v politice tváří, nebo naopak prosazují politiku, která je v rozporu s jejich osobnostním nastavením? 

Nevím, zda je tomu tak i jinde ve světě, nebo jde o specifikum české povahy a českého "švejkovství" - ale je to tak. Uvedu pár příkladů z naší polistopadové minulosti. 

vláda Václava Klause (1992-1996) (ODS, KDS, KDU-ČSL, ODA) 
Tehdy musel přijít snaživý komunistický kádr Vladimír Dlouhý, aby dostal do vlády antikomunisty z ODA, a bytostný antiklerikál a technokrat Václav Klaus, aby dostal do vlády klerikály jako Josefa Luxe, Václava Bendu a Petra Piťhu. Dlouhý je komunistou i nadále, teď ovšem "kapitalistickým", klerikálové nás od té doby straší pořád a Klaus zůstal Klausem. 

vláda Miloše Zemana (1998-2002) (ČSSD)
Premiér, bytostný prozápadní liberál a intelektuálský knihomol, dostává do vlády kované protizápadní socialisty (např. Jana Kavana, Vladimíra Špidlu, Miloše Kužvarta), stejně jako staré stranické kádry - technokraty předlistopadové éry (např. Jana Fencla, Jiřího Rusnoka, Miroslava Grégra). Z protizápadních socialistů jsou dnes největší zastánci Svazu bruselských socialistických kolonií. Straničtí kádrové se nezměnili a nezměnil se ani Zeman, jen je z něj národovecko-sociální hlava státu. 
 
vláda Mirka Topolánka (v pořadí druhá, 2007-2009) (ODS KDU-ČSL, Zelení)
Bez zasloužilého lidovce a skauta Martina Bursíka, aka "Ježka", by se do vlády nikdy nedostali Zelení. Bursík sebou přivedl jak "opravdové" Zelené (např. Danu Kuchtovou), tak neomarxistické zrůdičky typu Džamily Stehlíkové a Michala Kocába. Co se od té doby stalo s Bursíkem, netuším. Tuším, že stárnoucí neomarxisté té doby uvolnili místo nové a zpěněnější krvi - takzvaným pirátům. 
 
vláda Andreje Babiše (nebo kohokoli z ANO, 2017-????)  
Horkou kartou dneška je poloviční Japonec, kterého ještě před pár lety nijak zvlášť nezajímal problém islámské expanze (což není výtka - je to jen konstatování faktu). Není vyloučeno, že to bude on, kdo dostane do vlády národovecky orientované antiislámisty. Nebo, pokud tak neučiní, aspoň dotlačí euro-dotačního žraloka Babiše k euroskeptickým a antiislámským postojům. Všichni to víme a všichni též víme, že jedinou Babišovou alternativou je splácat vládnutí s ultralevicovými piráty (s podporou Top-ky) ... což by byl konec všech zúčastněných.  
 
Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 26.10.2017