28. říj, 2017

MARTIN KONVIČKA: BABIŠ, MENŠINOVÁ VLÁDA, EET, HULENÍ A ISLÁM

Prezidentův návrh, jak ustanovit vládu s dnešní roztříštěnou Sněmovnou -  vyzval Babiše, aby ustanovil menšinovou vládu a žádal pro ni podporu výměnou zařazení "vybraných témat" parlamentních stran do vládního programu - nemusí být pro strany 2.-4. příčky až tak nevýhodný, jak se může zdát. Pokud ovšem své programy a sliby voličům myslí vážně. Ještě výhodnější může být pro Republiku. Navíc by se ledacos vyjasnilo. 

Lídrové těch tří stran nyní mohou na šéfa ANO zatlačit. A měli by zatlačit právě v těch bodech, které trápí jejich voliče. U ODS to je jednoznačně buzerace drobných podnikatelů - EET, kontrolní hlášení, všechny tyto věci. U SPD to je naprosto jasně zákaz islámu. U Pirátů pak, pokud čtu jejich úspěch správně, kroky k zefektivnění státní správy a legalizace konopných "drog". 
 
Pro Babiše různě tvrdé oříšky. "Svého" EET (které zas, z důvodů mně nejasných, milují jeho voliči) se asi nevzdá, ale lecjakého obtěžování drobných podnikatelů se vzdát může a hlavně - může s ním nepokračovat. Věřím, že experti ODS by věděli, co přesně po něm chtít. "Zákaz islámu" si kvůli vztahům k Bruselu, na nichž je závislý, netroufne - ale i zde je dost manévrovacího prostoru, počínaje zvláštním zákonem proti šárii a konče zákazem islámského zahalování, novelizací Zákona o církvích nebo znemožněním halal porážek (to poslední je navíc ryze administrativní krok na úrovni ministerské vyhlášky!). Předpokládáme-li, že islám jako takový zde ani Babiš nechce (chce jen své kšefty), mohly by mu požadavky SPD dokonce hrát na ruku - měl by se na koho vymlouvat, kdyby si jej pozvali na koberec do Bruselu. Konečně tu jsou Piráti - těm by mohl, třeba jen částečně, vyhovět s marihuanou; nakonec který člen Sněmovny to nikdy ani nezkusil, ten je notorický alkoholik (to se taknějak ví). 
 
Nedělám si iluze, že by Babiš své sliby i splnil. K tomu, aby mu jejich ne-plnění způsobilo skutečné potíže, by spolu sněmovní strany při kontrole plnění vládních slibů musely být solidární - a úplně vidím, jak komunisté solidarizují s ODS kvůli EET, nebo jak Piráti podpoří SPD kvůli šárie. Představa, že Lidovci hlasují spolu s Piráty kvůli legalizaci hulení pak je... no, docela úsměvná. Takže by se toho nejspíš zas tolik neprosadilo, ale seriozní jednání o podpoře návrhů s Babišem - a s ostatními nevládními stranami - by přinejmenším donutilo naše sněmovní mudrlanty sednout si spolu, vyříkat si (bez frajeřinek pro voliče a média) jak jednotlivé otázky opravdu vidí, prostě chovat se kolegiálně a státotvorně. Navíc by se všechny ty návrhy mohly začít legislativně připravovat - na lepší, post-Babišovské časy. 
 
Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 28.10.2017