30. říj, 2017

MARTIN KONVIČKA: EMIR NEMANJA KUSTURICA V ŽENEVĚ: KTERAK FALEŠNÍ "VÝZKUMNÍCI" VOLAJÍ K AKCI

"Dlouhý pochod institucemi" je vynález neomarxistický. Nápad obsadit a postupně ovládnout myšlenková centra nenáviděné "západní civilizace" - university, redakce, média, výzkumné instituce - a odtamtud, přes ovládání myšlenek, tuto společnost rozbít, se zrodil v chorých hlavách levicových akademiků po vyvanutí studentských bouří přelomu 60. a 70. let. A protože měli výborné pozice (mnozí již v klíčových institucích působili), šlo to po másle, ani to nemusel nikdo organizovat. Mohamedáni (či "islámisté", chcete-li), tehdy kýžení spojenci a brzy možná kati neomarxistů, ten nápad rychle okopírovali. Neseděli na správných místech, ale měli peníze. A tak vznikla spousta (naprosto falešných) institutů, akademií, think-tanků či "nevládek" majících jediný cíl, šířit alláhovu slávu.

Jedna taková skupina z Kanady, s honosně-důstojným názvem "Institut pro výzkum genocidy", vyzývá k akci: Hrozně se jí nelíbí, že na Ženevské universitě má zítra přednášet o multikulturalismu světoznámý filmař a profesor Bělehradské university Emir Nemanja Kusturica (mimochodem absolvent pražské FAMU). Institut "volá k akci". Druhou znepokojenou nevládkou je "Kongres Severoamerických Bosňaků".

Čímž jsme doma.

Anotace Kusturicovy přednášky zní:

"Je kultura i v dnešní době pojítkem mezi národy? Inspirují velká umělecká díla ještě dnes celé lidstvo? V čase, kdy došlo k rozbití kulturních a uměleckých forem a kdy globalizace smazává kulturní jedinečnost různých národů, bude známý režisér Emir Nemanja Kusturica přednášet o vztahu mezi globální kulturou a kulturní identitou a položí si otázku, zda se může kultura vrátit ke své podstatě a rozdílnosti přetvořit v bohatství".

Na první pohled nic závadného, spíše naopak klasické artistické bla-bla-bla (taky se ta anotace pekelně ztuha překládala). Jenže tady jde o Kusturicu - rodáka ze Sarajeva, toho "vzorně multikulturního města", kde prý žily islámská a dvě křesťanské komunity v tak dokonalé harmonii a míru, až si to město v 90. letech málem zbořili pod nohama. Syn muslimského (pravda, sekulárního) otce a srbské mámy, který se v reakci na jugoslávské události 90. let přidal k pravoslavné církvi, čímž se - z hlediska šárie - stal odpadlíkem od víry prorokovy. Wikipedie jej řadí mezi známé exmuslimy - mně na přímou otázku odpověděl, že muslimem nikdy nebyl, vyrostl v rodině, kde to bylo podružné a dlouho věřil, že tomu tak i zůstane - už tomu ale nevěří. Pořadatel filmových festivalů mladých nezávislých tvůrců a mecenáš filmové školy, která sice sídlí v Bosně (jedné ze dvou "evropských muslimských zemí"), tam ale sídlí v "Republice srbské", což je část pod kontrolou ne-muslimů, a rodnému Sarajevu se raději vyhýbá... Na jeden Kusturicův festival jsem letos v zimě nakoukl. Byli tam mladí lidé z celého světa a pokud se nemýlím, jakousi cenu získali nějací Libanonci.

Kdo jiný, než umělecká hvězda z centra Balkánu, která si navíc, slávě navzdory, dokázala uchovat nezávislost, by měl o trablech multikulturalismu přednášet?

Kdo je onen slavný "Institut pro výzkum genocidy", zjistíme snadno z jejich webových stránek

zde:

http://instituteforgenocide.org/?page_id=111

Mají tam "přehled genocid", v němž samozřejmě zmiňují genocidu nacistickou - ale pak už následují jen události, spjaté se západním Balkánem, s pronásledovaním Bosňaků ze strany Srbů, Maďarů, Řeků, Rakušanů, Rusů ... zkrátka kohokoli, kdo zrovna sehrál roli křesťanského psa. Uvádějí jich celkem 11 (poslední v letech 1992-95) a všechny, až na poslední dvě, mají jako na potvoru cosi do činění s osmansko-křesťanskými válkami. Válkami, v niž Bosňaci (neboli: poislámštění Jihoslované) prosluli jako pomocné jednotky, méně ukázněné a tudíž sadističtější než pravidelná vojska, s oblibou využívané k pacifikaci neislámského obyvatelstva v týlu. Rčení "poturčenec horší Turka", existující ve všech balkánských jazycích, může odrážet zkušenost s janičáry (pravidelným vojskem), nebo s Bosňaky, nebo s obojími. Nakonec, poslední bosňacké angažmá, to v uniformách nacistické SS proti jugoslávským partyzánům, je povědomé i laikům.

A tihle kluci vykutálení, respektive jejich potomci a prapotomci, právě bombardují Ženevskou universitu rozhořčenými e-maily z Kanady, aby nenechala mluvit jejich krajana. Nejspíš tam píší, že je zlý nacionalista, ne-li cosi horšího. A ještě při tom tvrdí, že "zkoumají genocidu".

Dobře se to od neomarxistů naučili, jen co je pravda.

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 30.10.2017

zdroj:

http://iskra.co/region/uprkos-protivljenju-bosnjackih-organizacija-kusturica-ce-odrzati-predavanje-u-zenevi/

http://instituteforgenocide.org/?p=13300

http://graduateinstitute.ch/home.html