2. lis, 2017

MARTIN KONVIČKA: ČESKOSLOVENSKÝ JÁNOŠÍK - NEBO GUSTAV HUSÁK PRO NAŠI DOBU?

Před volbami a v prvých dnech po volbách to skutečně vypadalo, že přesvědčivé vítězství Babišova ANO vyrobilo bruselským strukturám pár vrásek na čele. Komentátoři malovali se křižovali před "nacionalistickým" spojením Babiše a Okamury. Hujer nejzavilejší, Babišův europoslanec Telička, hnutí ANO s třísknutím dveřmi opustil. Jeho souputnice, komisařka Jourová, vysílala "varovné signály" - neboli, zkoušela Babišovi vyhrožovat. Dovedu si představit, že bruselští pomazaní nejsou o dění v každé zemi informováni do detailů (dokonce ani Telička s Jourovou: nežijí zde), a tak přejímali hysterčení z řad domácích huejerů a redaktorů České televize. 

Bylo na čase vyslat do Čech emisara, aby zjistil, co vlastně československý oligarcha plánuje. 

A tak Babiše včera navštívil Guy Verhofstadt, šéf euro-parlamentní frakce "Asociace liberálů a demokratů pro Evropu". Krom poslanců za ANO jsou členy frakce například německá FDP, francouzské Mouvement démocrate nebo britská Liberální strana a frakce samozřejmě vždy a neomlyně hlasovala pro "více Evropy", pro imigrační kvóty či pro potrestání odbojných východních zemí. 

Podle komuniké, jež oba gentlemani vydali, považuje Verhofstadt z důležité, "aby budoucí česká vláda byla proevropská". Babiš mu za to slíbil, že pokud se mu podaří sestavit vládu, bude Česká republika "v Evropě aktivnější" a "bude se podílet na reformě Evropské unie". Jak se tedy zdá, pokračuje šéf hnutí ANO ve staré ohrané písničce, podle níž je bruselský Sojuz vhodné a možné reformovat (a už neříká Jak? - Kdo? - a zejména Kdy?), vnější hranice je třeba střežit (a opět - Kdo? a Kdy?), no a v rozjetých kšeftech je záhodno pokračovat. 

Nikdo samozřejmě nevíme, co má ten kňouravý lišák za lubem. "Reformě EU" zcela jistě nevěří - při svém věku zažil Pěrestrojku, zoufalý pokus aparátčíků reformovat nereformovatelný východní blok. Je zde malá šance, že spíš než "jánošíkovat" zkusí švejkovat - hrát na bruselské struktury, že je jejich, a přitom přibržďovat jejich destruktivní nápady. Spíš bych to ale viděl na politiku vzor Gustav Husák. Ten se přece v 60. letech vrátil do velké politiky jako reformátor, jako takový byl po sovětské okupaci pro občany přijatelnější, než evidentní kolaboranti typu Biľaka či Koldera - a právě proto si jej Leonid Brežněv vybral, aby v čerstvě pacifikované vzbouřené satrapii "normalizoval situaci". 

Jak to je, uvidíme v nejbližších dnech. Budou-li komisařka Jourová, poslanec Telička a německý mainstreamový tisk pokračovat v anti-Babiš hysterii, bude to v pořádku. Nebudou-li, Babiš klukům a holkám bruselským něco slíbil. 

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 2.11.2017